10 - 10 - 2019

Oddolnie i Aktywnie: Śladem żołnierzy


Od redakcji: Sprawozdania z działalności stowarzyszenia „Aktywni dla Pruślina” od czasu do czasu goszczą na łamach Społecznych. Jako portal wspierający wszelkie inicjatywy oddolne, chcemy w ten sposób rozreklamować ten rodzaj działalności, który uznajemy za szczególny w środowisku miejskim. Mówimy bowiem o grupie ludzi, którzy współpracują ze sobą w obrębie jednego osiedla, żyjąc gdzieś blisko siebie, tworząc swoją lokalną społeczność. Nie ma znaczenia rodzaj działalności ani wiek. Ci ludzie są naprawdę aktywni, dlatego warto o nich wspominać. Przy okazji, jeśli i Wy działacie w podobnych inicjatywach, możecie śmiało reklamować swoje stowarzyszenie lub organizację za naszym pośrednictwem. Nasze łamy są dla Was otwarte. Liczymy, że wspieramy w ten sposób inicjatywę oddolną i przyczyniamy się do budowy prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego.
  
Członkowie Stowarzyszenia „Aktywni dla Pruślina” skorzystali z zaproszenia Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i  udali się na wycieczkę śladami  żołnierzy 60 Pułku Piechoty z Ostrowa, którzy polegli w walkach z najeźdźcą we wrześniu 1939 r.

Hołd bohaterskim żołnierzom kampanii wrześniowej, pochowanym m.in. w Łęczycy, Sochaczewie, Kutnie czy Gminie Kampinos złożyła delegacja z Powiatu Ostrowskiego z okazji przypadającej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz Bitwy nad Bzurą. Z tej okazji odbyły się dwa wyjazdy 8 oraz 14 września  zorganizowane przez p. Wiesława Fludra, Andrzeja Mielcarka oraz Antoniego Łukowskiego, w których uczestniczyli również Aktywni z Pruślina.
  
Główne uroczystości rok rocznie przygotowywane są przez mieszkańców Gminy Kampinos i Błonia na cmentarzu wojennym, gdzie spoczywają polegli żołnierze Armii „Poznań” i „Pomorze”. Zaproszeni goście  biorą udział we mszy polowej, poświęconej spoczywającym tu bohaterom, również 60 Pułku Piechoty z Ostrowa Wlkp.

Młodzież szkolna z Kampinosu przygotowuje na tę okazję montaż słowno-muzyczny, a po oficjalnych uroczystościach uczestnicy spotykają  się z rodzinami poległych na poczęstunku organizowanym na polanie Puszczy Kampinowskiej przez włodarzy gmin. Również Aktywni dla Pruślina swoją obecnością i modlitwą złożyli hołd poległym bohaterom  września 1939 r.

Źródło: Stowarzyszenie „Aktywni dla Pruślina”


kategorie: Region,
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych