20 - 08 - 2019

Recenzja: Robert Gawkowski, Futbol dawnej Warszawy


Piłka nożna jest w naszym kraju sportem narodowym, na którym każdy zna się najlepiej. Jednak, czy choć tuzin z nas wie, jak wyglądały początki tego sportu na ziemiach polskich? 

Tego po części możemy się dowiedzieć z Futbolu dawnej Warszawy Roberta Gawkowskiego. Autor książki, znany już z Encyklopedii klubów sportowych Warszawy..., skupił się na charakterystyce piłki warszawskiej, opierając się na lokalnych klubach, ujmując ich specyfikę, nie tylko czysto sportową, od początku ich powstania.

Książka ta, to swoiste kompendium wiedzy o warszawskiej piłce w pigułce. Autor w przystępny sposób opisuje rozmaite kluby oraz ważniejsze wydarzenia, jednak nie można oprzeć się wrażeniu, że historia i rozdziały pozostawiają lekki niedosyt wiedzy u czytelnika. Ten głód wiedzy powstaje, gdyż każdy rozdział zawarty w książce mógłby stanowić sam w sobie osobną książkę, gdyby opisać dane zagadnienie w sposób obszerniejszy.

Życie codzienne nie było przedmiotem rozprawy, jednak w książce tej brakuje ogólnej charakterystyki uczestnictwa warszawiaków w wydarzeniach sportowych pod okupacją niemiecką zarówno tych oficjalnych, jak i organizowanych potajemnie. W książce znajdziemy zdjęcia z tamtego okresu robione podczas meczów, na przykład zrzeszenia sportowego policji z lotniczym klubem sportowym Okęcie. Jednak nie dowiemy się wiele o tym, kto stanowił publiczność podczas takich wydarzeń, czy chociażby, jaką odgrywały one rolę w zamyśle okupanta. Wydaje się, że kwestie tego rodzaju powinny zostać lepiej opisane w tej pracy, mając przede wszystkim na względzie fakt, że Polakom zabraniano pod okupacją aktywności fizycznej czy zrzeszania się w organizacjach sportowych.  

Warszawa, z racji swojej wielkości, posiadała wiele klubów. Ta mnogość drużyn sportowych w jednym mieście i okolicach budzi zainteresowanie. Z tego też względu warto zapoznać się z tą lekturą. Dodatkowo publikacja ta rzuca światło na życie warszawiaków na przestrzeni stulecia, które poza zawirowaniami historycznymi, było też naznaczone rozwojem dyscypliny sportowej, jaką jest piłka nożna.

Publikacja ta stanowi dobrą podwalinę pod znajomość warszawskiego futbolu oraz początków kształtowania się w ogóle piłki nożnej w naszym kraju. Ukazuje też smutny fakt, że piłka czy po prostu sport często były i są narzędziem w rękach władzy, służącym do realizacji odgórnie nakreślonych celów. 

Książka dostarcza nam sporą wiedzę o wielu warszawskich formacjach piłkarskich. Nie lada gratka, nie tylko dla miłośników futbolu, ale także dla osób zainteresowanych historią regionu. Czytanie staje się przyjemnością, w tym przypadku potęgowaną mnogością fotografii z epok, które urozmaicają i dopełniają całość. 

N.


kategorie: Książka, Region, Sport,
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych