22 - 05 - 2019

Państwo chce kooperatyw mieszkaniowych


Zwiększeniu liczby oddanych do użytku mieszkań ma służyć państwowy pomysł na usankcjonowanie prawne kooperatyw mieszkaniowych. Oznaczałoby to, że osoby zainteresowane mogłyby organizować się we własnym zakresie na przykład w celu budowy bloku mieszkaniowego.

Prace nad pomysłem, aby kooperatywy mieszkaniowe działały pod auspicjami państwowymi, trwają w tzw. Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju. Kooperatywa mieszkaniowa oznaczałaby zorganizowanie się grupy osób, które działając nieodpłatnie, inwestują w budowę bloku wielorodzinnego czy osiedla domków jednorodzinnych. Możliwy byłby również remont stojącego już budynku mieszkaniowego. Oszczędność to uniknięcie marży deweloperskiej.

Państwo nie finansowałoby działalności takich kooperatyw. Planuje się jedynie możliwość ubiegania się przez kooperatywę mieszkaniową o działkę budowlaną w gminie. Prawdopodobnie, po zakończeniu budowy przez taką kooperatywę, automatycznie przekształciłaby się ona we wspólnotę mieszkaniową.     
  
Funkcjonowanie takich kooperatyw mieszkaniowych posiada swoją tradycję, również na gruncie polskim. Choć kooperatywy z natury były inicjatywami niezależnymi od państwa, w tym przypadku państwo chce określić zasady funkcjonowania takiej kooperatywy i jej kształt prawny. Pomimo protekcjonistycznej roli państwa przy tej formie działalności, warto zaznaczyć, że każdy sposób na oddawanie inicjatywy społeczeństwu tam, gdzie państwo nie chce lub nie może działać, jest bardzo pozytywnym zjawiskiem.
       
B-c.


kategorie: Komentarze, Kraj,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych