26 - 04 - 2019

Państwo zwiększy obciążenia podatkowe


Pojawiają się pierwsze wyliczenia, które potwierdzają tezę, że państwo nie zarabia, a jedynie wydaje pieniądze własnych obywateli. Dodatkowe wydatki socjalne, uwzględniane w obietnicach polityków, będą pokrywane w wyniku pozyskiwania większych środków finansowych od ludzi za pośrednictwem systemu podatkowego.

Społeczeństwo w większości będzie się oczywiście pocieszać, że po kieszeniach dostaną głównie ci bogatsi, ale w rzeczywistości obciążenia podatkowe dotyczą wszystkich i każdy będzie to odczuwał na swój sposób, adekwatnie do swojego stanu zamożności czy sytuacji zawodowej.

Ekonomiści zakładają, że wzrost obciążeń podatkowych będzie odczuwalny głównie za sprawą wzrostów składek na ubezpieczenia społeczne. Zmiana limitu składek na ZUS również oznacza większe podatki. Opodatkowane zostaną umowy cywilnoprawne, a państwo spodziewa się również dochodu w ramach parapodatku, który zostanie zainkasowany podczas transferu finansów z OFE na prywatne konta emerytalne. 

Obecna władza nie ustanie oczywiście w swoich działaniach, które polegają na tzw. skrupulatnej podejrzliwości wobec wszystkich podatników. Stąd nadal będzie zabiegać o każdą złotówkę, nie tylko w ramach tzw. uszczelniania systemu fiskalnego państwa, ale także poprzez sprawdzanie, czy danego przedsiębiorcę rzeczywiście można nazwać przedsiębiorcą. Jeśli urzędnicy uznają, że dany przedsiębiorca jest według nich tylko pracownikiem, czyli nie jest na tzw. samozatrudnieniu, które jest bardziej opłacalne, będzie płacił PIT według skali, a nie liniowy 19-procentowy.        

Nowe socjalne obietnice polityków wymuszą konieczność uzyskania przez państwo w następnym roku ponad 30 mld zł. Przypomnijmy, że państwo nie zarabia, a więc środki te będą pochodzić z kieszeni wszystkich tych, którzy potem zostaną obdarowani. Tak tworzy się mit opiekuńczego państwa. 

B-c.


kategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych