21 - 03 - 2019

Samoorganizacja to naturalny zakres działalności


Organizowanie życia społecznego przez instytucje państwowe na pewno rozleniwia. Nie oznacza to jednak, że działalność społeczna  i niezależna nie istnieje wcale. Przecież funkcjonuje dzisiaj szereg stowarzyszeń, fundacji czy po prostu nieformalnych grup, zawiązywanych w celu realizacji danego przedsięwzięcia.

Nie jest ich więcej, a tym samym nie rozszerzają one zakresu swojej działalności właśnie dlatego, że grom funkcji społecznych pełnią przymusowo instytucje urzędnicze. Brak tych ostatnich nie oznacza w konsekwencji bynajmniej chaosu i destrukcji życia publicznego. Rzeczywistość często przeczy apokaliptycznym filmowym wizjom świata, który pozostaje w destrukcji po tym, gdy już upadły wszelkie gabinety rządowe i zabrakło władzy państwa.

Nie ma potrzeby sięgać daleko w przeszłość. Wystarczy posłużyć się tymi przykładami, które znamy z lat minionych. Oddolna samoorganizacja ludzi najpełniej poświadcza o swojej skuteczności właśnie podczas różnego rodzaju kryzysów, kiedy władze tracą kontrolę nad danym terytorium, a urzędy nie wypełniają swoich dotychczasowych funkcji. Jednym z takich przykładów jest działalność mieszkańców pogrążonego w ekonomicznym kryzysie amerykańskiego miasta Detroit.

Jeszcze kilka lat temu, na bazie zwyklej dobroczynności pojedynczej osoby, która mogła liczyć na wsparcie darczyńców, wyrósł tam sklep społeczny DHEO (Detroiters Helping Each Other). Zapewniał on produkty podstawowej potrzeby mieszkańcom Detroit. Nikt nie troszczył się tam o zapłatę w twardej walucie. Chodziło raczej o dostarczanie mieszkańcom miasta pewnych produktów i usług, za które oczekiwano, iż zostaną spłacone życzliwością i pomocą wobec innych potrzebujących. 

W sytuacji, kiedy miasto nie miało po prostu możliwości ani ekonomicznych, ani logistycznych, żeby zaspokoić potrzeby ludzi, to sami mieszkańcy powoływali stosowne organizacje, które zajmowały się ich wypełnianiem. Powstawały na przykład grupy troszczące się o bezpieczeństwo, organizujące zajęcia edukacyjne dla młodzieży, a nawet dbające o przestrzeń publiczną poprzez regularne koszenie traw. Powstała również kooperatywa spożywcza oraz szereg innych inicjatyw, które pozwalały funkcjonować ludziom pomimo braku świadczeń ze strony oficjalnych urzędów. 

Choć funkcjonowanie instytucji publicznych w ostatnim czasie wzrosło w tym mieście, byłoby dobrze, gdyby powyższy przykład na skuteczność społecznej organizacji nie został tam zapomniany, a w konsekwencji zarzucony. Trzeba jednak być realistą i mieć świadomość tego, że władza nigdy nie oddaje po dobroci kontroli nad życiem publicznym, i to pomimo faktu, że nierzadko jest mniej skuteczna od oddolnej samoorganizacji społecznej.

B-c


Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych