13 - 02 - 2019

Lucjan Trela. Wspomnienie o znakomitym bokserze


W wieku 77 lat zmarł znakomity bokser wagi ciężkiej i olimpijczyk, Lucjan Trela. Zawodnik Stali Stalowa Wola był przedstawicielem złotej generacji polskich pięściarzy, którzy kilka dekad wstecz stanowili pięściarską czołówkę świata.

Jeśli charakteryzować Lucjana Trelę pod względem warunków fizycznych, to był ewenementem w wadze ciężkiej — wzrost 175 cm i przedział wagowy 81-86 kg. Wszystko to sprawiało, że Trela często mierzył się z dużo większymi od siebie zawodnikami. Sam przyznawał, że mógł być czasem przez to niesprawiedliwie oceniany przez sędziów, którzy postrzegali go jako niewielkie zagrożenie dla rosłych przeciwników.

Mimo tego jego styl był bardzo widowiskowy, czym zjednał sobie kibiców. Obniżenie pozycji na nogach i szeroki rozkrok sprawiały wrażenie, że w porównaniu ze swoimi rywalami z ringu mógł wizualnie uchodzić za boksera co najmniej o dwie kategorie lżejszego. 

Oprócz tego Lucjana Trelę charakteryzowała w ringu wyjątkowa przebiegłość, a ze względu na jego warunki fizyczne także dobra praca na nogach, która przekładała się na wyjątkową ruchliwość. Potrafił szybko doskoczyć do przeciwnika, a następnie oddalić się na bezpieczny dystans. 

O wyjątkowości tego boksera świadczył również fakt, że pomimo nie najlepszych warunków jak na wagę ciężką, charakteryzowała go zadziorność i waleczność. Zawsze gotowy na ciężki bój, bez większego respektu podchodził do walk z zawodnikami, którzy przynajmniej teoretycznie byli postrzegani jako zdecydowani faworyci.

Z tego względu zostanie zapamiętany w świecie sportu przede wszystkim jako ten, który stoczył znakomitą walkę z późniejszą zawodową gwiazdą boksu George'em Foremanem. Pojedynek odbył się na igrzyskach olimpijskich w Meksyku w 1968 r. Foreman pokonywał wszystkich swoich rywali przed czasem. Tymczasem trafił na Trelę, który stoczył z nim wyrównaną i zaciętą walkę, przegraną ostatecznie przez Polaka na punkty.

Widzowie, oglądający ten pojedynek na żywo, uznali ten werdykt za nie do końca sprawiedliwy, długo wyrażając swoją dezaprobatę gwizdami. Na ich reakcje mogło mieć wpływ też to, że po pojedynku Foreman przyjmował tlen. Po latach Foreman przyznał się, że doskonale pamięta walkę z Trelą, a szczególnie siłę jego ciosów.

Po odwieszeniu rękawic na przysłowiowy kołek Lucjan Trela podjął pracę trenerską, którą została przerwana kilka lat temu. W ostatnich latach swojego życia utrzymywał się z renty, którą starał się tak zarządzać, aby wystarczało mu na drogie lekarstwa i życie. Swoich ostatnich dni ten znakomity i zapomniany przez ogół bokser dożył w Stalowej Woli, mieście, w którym zaczęła się jego przygoda z szermierką na pięści.

G.


kategorie: Kraj, Osobistości, Sport,
Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych