18 - 01 - 2019

Kamery pod rozwagę


Placówki stosujące monitoring w sposób niemal dowolny będą musiały zmierzyć się z nowymi przepisami w zakresie ochrony danych osobowych, jakie wymusza tzw. ustawa RODO.

Czy dowolność montowania systemu kamer w placówkach publicznych, ośrodkach rekreacji, szkołach czy firmach zostanie teraz przystopowana? Wcześniejsza dowolność wynikała z niejasnych przepisów stosowania kamer. Tymczasem RODO mówi o zakazie instalowania kamer w ramach prawa do ochrony swojej prywatności. 

Ponieważ ogólnie lansowana opinia jest taka, że kamery wpływają na bezpieczeństwo, można raczej zakładać, że ta dowolność montowania kamer zostanie w jakimś stopniu zachowana. Trudno spodziewać się, że kamery nagle znikną z miast czy konkretnych miejsc w szkołach i urzędach, gdzie wydano na nie sporo państwowych pieniędzy. Szanse na przystopowanie szału monitoringu są większe w przypadku ośrodków rekreacji, gdzie kamery montuje się w przebieralniach. Kamery w szatniach często wzbudzały kontrowersje i wywoływały protesty osób, które chciały w takich miejscach zachować swoją prywatność.

W rozmowach o monitoringu często jednak brakuje argumentów. Większość osób przyjmuje za pewnik, że kamery podnoszą poziom bezpieczeństwa. Tymczasem nie ma na to niezbitych dowodów. Wspomina się o spadku przestępczości w miejscach montowania kamer, ale nie ustala się, czy nie jest to efektem ogólnych trendów. 

Według kontroli NIK odnośnie do stosowania kamer, miasta posiadające monitoring nie były w stanie wykazać, czy ich obecność przekłada się na wzrost bezpieczeństwa. Nie wspominając już o tym, że materiał gromadzony za ich pośrednictwem nie był w pełni zabezpieczony. W ostatnim czasie powstały też badania naukowe na ten temat, które również nie potwierdzają związku między kamerami a bezpieczeństwem.   

Inna sprawa, że przestaliśmy zastanawiać się, czy są skuteczniejsze i tańsze metody dbania o bezpieczeństwo, które nie narażają nas na utratę swojej prywatności.

TeO


kategorie: Komentarze, Kraj,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych