12 - 12 - 2018

Ile może społeczeństwo, kiedy protestuje?


Władza we Francji na pewno jest jeszcze w szoku po ostatnich protestach w kraju. Niewielu obserwatorów życia społecznego spodziewało się tak zdecydowanej i nagłej reakcji ulicy na płynące z góry zmiany polityki socjalnej.

Wszystko to skłania władze do podjęcia działań rozładowujących napięcie społeczne. Czy za pojednawczą retoryką prezydenta pójdą również znaczące ustępstwa i wsłuchanie się w żądania protestujących, to okaże się dopiero po jakimś czasie.

Rezultaty zdecydowanej postawy protestujących są jednak dostrzegalne - już nie są tylko pokornymi obywatelami, którzy powinni godzić się z każdą decyzją władzy, ale kandydatem do ewentualnych rozmów. Należy ubolewać, że w państwie rzekomo demokratycznym, o prawo do decydowania o swoim życiu trzeba zabiegać w bezpośrednich konfrontacjach na ulicach, często narażając swoje zdrowie i życie.

Pomijając już ekonomiczne skutki poniższych posunięć, na chwilę obecną władza obiecuje podniesienie płacy minimalnej, odskładkowanie i odpodatkowanie godzin nadliczbowych, anulowanie podwyższenia składki na ubezpieczenie społeczne dla emerytów dostających mniej niż 2 tys. euro miesięcznie. Pamiętajmy, że protestujący domagali się również obniżenia akcyzy na paliwo.

Podczas konfliktów władza kontra społeczeństwo często powstaje pytanie o powodzenie stawianych postulatów. Wiadome jest tylko jedno: władze nigdy nie idą na pełne ustępstwo. Gdyby tak było, musiałyby się rozwiązać, a model funkcjonowania państwa z konieczności przeobraziłby się z demokracji parlamentarnej w obywatelską i demokratyczną formę zarządzania, czyli współdecydowania. To nam raczej (niestety) nie grozi. 

Powodzenie postulatów społecznych jest też mocno uzależnione od rozgrywek partyjnych i w tym przypadku równie cieżko ustalić, która partia najwięcej ugra na niezadowoleniu ulicy. Pewne jest, że dana partia, jako element składowy władzy, nawet będąc w tzw. opozycji, po przejęciu protestów i ewentualnym dojściu do władzy w przyszłości, będzie starała się okrajać zasięg społecznych postulatów o swoje własne pomysły, pojmowane w duchu interesu partyjnego aniżeli społecznego.
  
G.


kategorie: Opinie, Protest, Świat,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych