02 - 10 - 2018

Otyłość coraz bardziej niebezpieczna dla życia


Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania nad otyłością wskazują, że prowadząca do niej zła dieta i bierny tryb życia będą w przyszłości stanowić większe zagrożenie dla życia niż palenie papierosów.

Można żyć w przeświadczeniu, że choroby nowotworowe mają swoje przyczyny tylko w stosowaniu szkodliwych substancji, typu alkohol lub tytoń. Niebezpieczeństwo chorobowe niesie jednak również ze sobą złe odżywanie, a konkretnie otyłość, prowadząca do raka wątroby, nerek, jelita grubego, piersi, jajników, pęcherzyka żółciowego.

Sygnałem alarmowym powinna być już nadwaga w dzieciństwie. Z kolei utrzymywanie się otyłości w wieku dorosłym w kolejnych latach życia tylko zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory.

Przyczyn zachorowań na nowotwory przy otyłości należy upatrywać w substancjach rakotwórczych, jakie gromadzone są w organizmie cierpiącym na tę przypadłość. Otyłość prowadzi też do różnego rodzaju stanów zapalnych.  

Na tle tych badań powstaje zgodna opinia, że w celu zniwelowania ryzyka wystąpienia nowotworu, należy zredukować masę ciała. Odchudzanie nie musi być jednak spektakularne, czyli przeprowadzane w krótkim okresie czasu, jak przedstawiają to niektóre programy telewizyjne. Takie szybkie zrzucanie masy ciała może być nawet niekiedy szkodliwe dla zdrowia. Warto działać długofalowo i małymi etapami wprowadzać dobre nawyki żywieniowe i aktywność sportową. Wiadomo bowiem, że podstawą dobrych wyników jest dieta. Jeszcze lepsze rezultaty daje jednak dieta połączona z aktywnością sportową.

TeOkategorie: Komentarze, Świat, Zdrowie,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych