10 - 07 - 2018

Sport na zdrowie psychiczne


Sport to tani sposób na zdobywanie rzeczy bezcennych, z tymi najważniejszymi – zdrowia i zadowolenia. Ludzie nie wierzą w takie banały, ale sport tym się nie przejmuje. Dlatego wszyscy ci, którzy kochają uprawiać sport, otrzymują coś nawet wtedy, gdy robią to w ograniczonym zakresie, w niewielkich ilościach.

Często dopada nas dzisiaj brak równowagi psychicznej, stabilizacji, co powoduje stany niepokoju, ciągłego napięcia. To z kolei wywołuje marazm i zniechęcenie do życia. Schemat myślenia przeciętnego człowieka jest wówczas taki, że skoro „odczuwam stany napięcia z jakichś niewytłumaczalnych powodów, choć ogólnie nie mam prawa narzekać, to lepiej się wyciszyć”, co zazwyczaj sprowadza się do szukania każdej sposobności do nie robienia niczego. Mówiąc wprost: obrastania tłuszczem przed telewizorem.

Bezruch jednak nie pomaga. Wprost przeciwnie – pogrążamy się w jeszcze większej pustce i destabilizacji, a stany leku i niepokoju wcale nie zamierzają ustąpić. Spokój mogą nam zagwarantować jedynie działania odrywające nas od rzeczywistości, czyli powodujące, że tracimy z nią w pewnym stopniu kontakt. Paradoks, ale skuteczny.

Wyjściem wydaje się szukanie równowagi poprzez chaos i ciągły ruch. To może być jakakolwiek czynność, która budzi nasze zainteresowanie, a którą niegdyś nazywano mianem działań hobbystycznych. Najlepiej jednak, jeśli ten „ciągły ruch” aktywuje nas w jak największym stopniu, jako forma oderwania od świata, metoda pozwalająca prawie całkowicie wyłączyć się z analizowania warunków zewnętrznych, a już całkowicie z analizowania swoich aktualnych perypetii życiowych.

Wydaje się, że uprawianie sportu jest najlepszą drogą do tego, aby uzyskać spokój wewnętrzny i znaleźć równowagę psychiczną. Nie myślę o swoim życiu, a jedynie o osiągnięciu sportowego celu. Nie mam nawet siły myśleć o problemach, bo fizycznie zmagam się ze sobą, a po wszystkim odczuwam przyjemne zmęczenie, ewentualnie przyjemność z faktu, iż udało mi się podnieść swoje umiejętności. To nirwana bez dragów i innych szkodliwych ogłupiaczy zmysłów. Cała złość na życie, zamiast ją przepijać, może w ten sposób zostać spożytkowana na rozwój swojego charakteru i ciała.

Czy uprawianie sportu może na dłuższą metę wprowadzić stabilizację do życia? Każdy musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Na pewno pomaga w poszukiwania tej stabilizacji, szczególnie gdy sport jest stałym elementem naszego życia, bez którego nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Znowu ciekawy paradoks – im częściej dopadają cię czarne myśli, tym częściej uprawiaj sport. Im mniej bowiem myślisz o swoich sprawach, tym lepsze samopoczucie, o zdrowiu fizycznym tylko wspominając.

Skoro już jednak wspominamy o zdrowym ciele, trzeba odnotować kilka najnowszych faktów powiązanych z tematyką sportową. Szwedzcy naukowcy widzą związek z przedłużeniem życia tak w wyniku rezygnacji z palenia, jak i z uprawianiem sportu. Uprawianie sportu włącza się dzisiaj do tzw. piramidy żywieniowej, co oznacza, że sport powinien być rzeczą tak samo oczywistą, jak przyjmowanie pokarmu! Niestety, prawie 40 proc. osób mieszkających nad Wisłą pogardza jakąkolwiek aktywnością fizyczną.

W zdrowym ciele

zdrowy duch.

Czytaj również:

Charakterne święta

Pożegnajcie się ze swoją rodzinąkategorie: Opinie, Sport, Zdrowie,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych