04 - 06 - 2018

Jest zapotrzebowanie na leczenie prywatne


Coraz więcej osób w kraju korzysta z prywatnych form opieki medycznej, co potwierdza wzrastająca liczba osób z prywatną polisą zdrowotną. Rozwój prywatnej medycyny jest jednak wyraźnie ograniczany przez monopol państwowy.

Według różnych prognoz Polacy wydają na swoje zdrowie niemałe 46 mld zł rocznie. Zawierają się w tym wydatki na lekarstwa i suplementy. Pokazuje to, że możliwości rozwoju prywatnego sektora medycznego w Polsce są duże. Szczególnie, że coraz więcej osób wykupuje też prywatne polisy medyczne (ponad 2 mln Polaków już je posiada), co motywowane jest złą oceną usług państwowych, długim oczekiwaniem na wizytę lekarską, jak i wzrostem świadomości zdrowotnej.

Nie obserwuje się jednak szerszego korzystania z prywatnych ubezpieczeń na pomoc szpitalną, choć i tutaj dostrzega się wzrost zainteresowania pacjentów gotowych za taką pomoc płacić. Przeważa zainteresowanie w korzystaniu z prywatnych usług przy drobniejszych problemach ze zdrowiem. Na pewno wpływ na to posiada monopolistyczna rola państwa w świadczeniu usług szpitalnych, co nie sprzyja niższym cenom rynkowym na leczenie w prywatnym szpitalu.

Nawet w tak mało konkurencyjnych warunkach, odpowiadając na zapotrzebowanie ludzi do korzystania z pomocy lekarskiej, prywatny rynek medyczny wciąż się rozwija. W wyniku braku dużej konkurencji, ceny za prywatną pomoc lekarską nie maleją, ale pacjenci doceniają jakość świadczonych usług, za które wcześniej musieli zapłacić. Nie zniechęcają ich też rosnące kolejki na niektóre prywatne wizyty, co jest spowodowane małą liczbą specjalistów, jak i właśnie wzrostem zainteresowania prywatnymi wizytami.  

G.kategorie: Komentarze, Kraj, Zdrowie,
Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych