25 - 05 - 2018

Trudno pogodzić macierzyństwo z pracą


Ostatnie badania sondażowe wśród matek potwierdzają, że trudno pogodzić im pracę z opieką nad nowo narodzonym dzieckiem. Z kolei według innych danych, to w krajach o wysokim współczynniku zatrudnienia wśród kobiet rodzi się więcej dzieci.

Względy finansowe są głównym powodem, dla którego kobiety w Polsce decydują się wrócić po urlopie macierzyńskim do pracy. Przy czym, nie czują się w niej komfortowo, gdyż nie stwarza się im odpowiednich warunków do godzenia obowiązków zawodowych z obowiązkami rodzicielskimi. Czują pod tym względem presję swojego pracodawcy, aby skupić się przede wszystkim na swojej pracy, nie dziecku. Wielu młodych rodziców odczuwa też brak miejsc, w których mogliby zostawić swoje dziecko pod opieką w czasie ich godzin pracy.

Nieprzychylność wobec młodych matek jest z pewnością nieopłacalna zarówno dla biznesu, jak i samego państwa. Czynne zawodowo kobiety to zysk dla przedsiębiorców, a także większe wpływy do budżetu państwa, które już dziś szuka sposobów na pompowanie pieniędzy w zbankrutowany system emerytalny.

Inna sprawa, że kraje o wysokim poziomie pracujących kobiet odnotowują lepsze statystyki przyrostu naturalnego. Tymczasem w Polsce już zauważono, że program socjalny typu 500 plus wypycha kobiety z rynku, przyczyniając się do tego, że w przyszłości mogą mieć one utrudniony powrót do dobrze płatnej pracy. Czy więc z punktu widzenia poprawy statystyk rozrodczości w Polsce, lepszym rozwiązaniem nie byłoby zagwarantowanie młodym matkom dogodnych warunków do skutecznego godzenia pracy z rodzicielstwem?

R.kategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych