23 - 05 - 2018

Szpitale odbierają prywatność


Kolejny raport NIK przynosi krytyczne spojrzenie na warunki, w jakich leczeni są pacjenci w szpitalach. Tym razem chodzi o brak poszanowania do prywatności, a tym sam zachowania godności pacjenta podczas jego pobytu w szpitalnych placówkach.

Od 2013 r. wzrosła liczba oficjalnych przypadków, w których stwierdzono naruszenie praw pacjenta do godnych warunków leczenia w szpitalach. Do tego dochodzą wnioski ze wspomnianego raportu NIK. Brak odpowiednich – pod względem zachowania prywatności – warunków leczenia stwierdzono w większości kontrolowanych szpitali.     

Pacjenci mogą odczuwać dyskomfort już nie tylko z przyczyn tak dobrze znanych, jak źle przystosowane pomieszczenia, wypychanie łóżek na korytarze czy wspólne ubikacje dla kobiet i mężczyzn. Problemem jest też brak zamków w toaletach lub pomieszczeniach, gdzie odbywają się zabiegi. To oczywiście powoduje, że do takich pomieszczeń może w każdej chwili wejść osoba postronna.

Nowym problemem, który wywołuje poczucie dyskomfortu wśród pacjentów, jest niekontrolowane przepisami montowanie kamer i archiwizowanie gromadzonego w ten sposób materiału. Monitoring pojawia się nawet w salach, gdzie przeprowadza się zabiegi.

Proces skutecznego leczenia opiera się w pierwszej kolejności na pozytywnym nastawieniu chorego. Mając to na względzie, należy jasno stwierdzić, że takie leczenie jest utrudnione, jeśli pacjentowi nie zagwarantuje się spokojnych i godnych warunków dochodzenia do zdrowia. Wydaje się jednak, że szpitale nie interesują się zbytnio odczuciami swoich pacjentów. Zapewne, gdyby pacjenci płacili osobiście ze swoich pieniędzy za leczenie, oczekując godnych warunków, mogliby liczyć na lepsze traktowanie.    

G.kategorie: Komentarze, Kraj, Zdrowie,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych