20 - 05 - 2018

Wzrasta szpitalne ryzyko zakażeń


Najnowszy raport NIK potwierdził powszechną opinię o poważnym zagrożeniu dla zdrowia i życia człowieka, jakim są zakażenia szpitalne. Niestety, ale służba zdrowia nie jest w stanie porodzić sobie z tym problemem, choć przedstawiciele państwa w postaci tzw. Ministerstwa Zdrowia zapewniają, że dążą do poprawy sytuacji w tej materii.

Nie wiadomo dokładnie, jaka jest liczba osób narażonych na zakażenie szpitalne. Wiemy natomiast, że w najgorszym przypadku może to być nawet 800 tys. pacjentów. Ryzyko szpitalnego zakażenia rośnie m.in. wraz z brakiem odpowiednio czystego otoczenia dla pacjenta, brakiem higieny rąk personelu szpitalnego czy za pośrednictwem źle odkażonego sprzętu medycznego.

Niestety, ale biorąc pod uwagę tempo wdrażania zmian ustrojowych w publicznej służbie zdrowia, zagrożenie niepełnosprawnością pacjentów, a nawet utratą życia z powodu braku czystych szpitali stanowi w tej sytuacji problem, który przez najbliższe lata może być pozostawiony bez skutecznego rozwiązania. Problem, który jak się zdaje, państwo dostrzega w swoich placówkach dopiero wtedy, gdy z powodów zakażeń wzrastają koszty leczenia.        

Raport NIK wykazał również zjawisko niedoborów szpitalnych w specjalistycznej kadrze medycznej w postaci lekarzy mikrobiologów oraz pielęgniarek szkolonych w zakresie epidemiologii, a więc tego personelu medycznego, który mógłby skutecznie przeciwdziałać zakażeniom.  

G.

Czytaj również:

Jaki jest sens publicznej służby zdrowia?kategorie: Komentarze, Kraj, Zdrowie,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych