14 - 05 - 2018

Recenzja: Wojciech Cejrowski „Wyspa na prerii”


Książki Wojciecha Cejrowskiego mają to do siebie, że czyta się je z zapartym tchem od deski do deski, dodatkowo z uśmiechem na twarzy. Podróżnik przyzwyczaił czytelników do tematyki egzotycznej, jednak tym razem zabiera nas do Stanów Zjednoczonych. Czy aby jednak na pewno miejsca najnowocześniejszego na świecie, jak powszechnie postrzega się USA?

„Wyspa na prerii” to opowieść o współczesnym Dzikim Zachodzie, który w wielu kwestiach, szczególnie pod względem mentalnym, może niewiele różnić się od czasów pionierów. Autor barwnie opisuje przygody, towarzyszące mu podczas pobytu w USA, ubarwiając je charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru.

Jak naprowadza nas po części tytuł książki, poznajemy życie mieszkańców prerii stanu Arizona. Nie znajdziemy tutaj więc charakterystyki wielkich miast, tylko codzienność małego miasteczka przy granicy z Meksykiem. Jest to zatem tzw. kraniec kraju, gdzie życie płynie od lat zgodnie z tradycją powstałą w niewielkich i autochtonicznych skupiskach ludzkich.

Możemy domyślać się, że tego typu społeczności posiadają pewnego rodzaju własną mentalność, często niezrozumiałą dla ludzi pochodzących z innych miejsc. Pewne jest, że życie w takim miejscu, jakim jest preria, nauczyło ich zaradności, hardości ducha, skupiania się na budowaniu relacji w małych wspólnotach. Autor pokazuje, że nie stracili przy tym poczucia humoru i pogodnego nastawiania.

Wojciech Cejrowski na bazie własnych przeżyć pokazuje cząstkę Ameryki z punktu widzenia Europejczyka. Wolność w takich zagadnieniach, jak obrona własna czy posiadanie broni dla większości z nas znana jest jedynie z filmów czy raczej nie do końca obiektywnych programów dokumentalnych. Czytając „Wyspę...” możemy zobaczyć, jak wygląda korzystanie z prawa do wolności na prerii, czym kierują się jej mieszkańcy w tej materii. Poznajemy USA nowoczesne w wielu kwestiach, nawet na zdawałoby się Dzikim Zachodzie. Wydaje się, że tam nie ma rzeczy niemożliwych, a coś, o czym pomyślimy, na pewno zostało już wynalezione i przygotowane na sprzedaż.

W opisywanej przez autora Arizonie zderzają się dwa światy – małomiasteczkowej mentalności społeczeństwa z nowoczesnością i liberalnym podejściem do życia. Ci z czytelników, którzy lubią opowieści o wiejskich relacjach i chcą lepiej zrozumieć ten mniej poznany rejon Stanów Zjednoczonych, na pewno się nie zawiodą. Książka porusza wiele wątków tematycznych oraz posiada barwne opisy charakterystycznych postaci, co powinno wzbudzić zainteresowanie każdego czytelnika. Wnosi ona sporo wiedzy o opisywanym terenie i pozwoli przygotować się na wiele sytuacji, jeśli ktoś zdecyduje się na podróż w tamte strony.

Krótko mówiąc, „Wyspa na prerii” Wojciecha Cejrowskiego jest godna polecenia, gdyż stanowi ciekawe dopełnienie wiedzy o USA z tej mniej znanej i mniej opisywanej strony, przez co jest bardzo atrakcyjna.

N.kategorie: Książka, Świat,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych