24 - 04 - 2018

Recenzja: Dominik Szczepański, Piotr Tomza „Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia


Ostatniej zimy, tragiczne wydarzenia związane z próbą ocalenia Elisabeth Revol i Tomka Mackiewicza spowodowały, że cały kraj na pewien czas zainteresował się himalaizmem i jak to bywa u nas, każdy Polak stał się po chwili „znawcą” w tej dziedzinie. Zapewne niektórych temat zimowych wypraw zainteresował naprawdę i właśnie dla takich osób jest relacja D. Szczepańskiego i T. Tomzy z próby zdobycia Nagiej Góry z roku 2016.

Opisywany sezon charakteryzował się dużym oblężeniem Nangi przez wspinaczy, a próby zimowego zdobycia przedostatniego ośmiotysięcznika podejmowały międzynarodowe ekipy, w tym mocne polskie przedstawicielstwo. O tym, jak wygląda życie w bazie, jakie relacje panują między ekipami, a także z jakimi sytuacjami muszą radzić sobie himalaiści, opowiadają autorzy książki – podróżnicy i dziennikarze. Dzięki temu, że są oni praktycznie laikami w tej dziedzinie, czytelnik może się z nimi utożsamiać i odkrywać wspólnie ten fascynujący tryb życia himalaistów.

Już sam pobyt w bazie stanowi ciężką przeprawę dla przeciętnego człowieka, gdzie niska temperatura utrudnia wykonywanie podstawowych czynności. Pokazuje to, na jak wiele są i muszą być przygotowani wspinacze, jak doskonale potrafią przystosować się nie tylko fizycznie, ale też mentalnie, starając się uprzyjemnić sobie życie w tych surowych warunkach. Na uwagę zasługują umiejętności techniczne tych ludzi, na przykład prowadzące do unowocześniania zwykłych namiotów, wyposażając je w energię.

Książka zmusza do zastanowienia się nad granicami ludzkiej wytrzymałości, kiedy człowiek dąży do osiągnięcia zamierzonego celu. Poznajemy motywacje i przemyślenia himalaistów na temat tak ryzykownego dla każdego człowieka trybu życia. Dzięki ich wypowiedziom możemy lepiej poznać ich świat, spróbować zrozumieć motywy ich działań, jakby nie było, bardzo ryzykownych i niebezpiecznych. Wszystko w celu zdobycia góry, przebywania sam na sam z przestrzenią świata. Wielu z przedstawionych bohaterów książki podkreśla, że wyprawa w góry daje im poczucie pełnej wolności i szczęście, nawet gdy nie uda się osiągnąć szczytu.  

W relacji Szczepańskiego i Tomzy mamy szansę na świeżo poznać sylwetki wybitnych wspinaczy z całego świata, m.in. Simone Moro, a z Polaków Adama Bieleckiego. W kontekście wydarzeń minionej zimy książka ta stanowić może testament Tomka Mackiewicza, którego postać już wówczas była dla himalaistów spod Nangi legendą. Jego styl wspinania, choć nie do końca popierany przez profesjonalistów, pokazywał zapewne jakim był człowiekiem i czym były dla niego góry i obcowanie z nimi. Poprzez swój specyficzny styl bycia, pozytywne podejście i nieugiętą postawę (opisywana wyprawa była szóstą próbą zdobycia Nangi), Czapkins, jak na niego mówiono, zjednał sobie w środowisku sympatię. Jako amator potrafił dotrzeć zimą powyżej 7000 m., co pokazywało, że pasja i determinacja są w stanie wiele zdziałać. Wyprawa z 2016 r. miała być jego ostatnią próbą zdobycia szczytu Nanga Parbat. Zaznaczał, że ego nie powinno zawładnąć człowiekiem, a samo zdobycie szczytu nie będzie wartością, jeśli nie będzie się w stanie z niego zejść.

Książka daje zatem wiele do myślenia. Na pewno nie odpowie na pytanie, co stało się w tym roku, że Tomasz Mackiewicz nie wrócił ze swojej wyprawy. Czy chęć zdobycia góry była silniejsza niż rozsądek, czy po prostu organizm odmówił posłuszeństwa, a na powrót zabrakło już sił? Pojawiające się już w książce opinie o Czapkinsie rzucały światło na temat jego przygotowania fizycznego, jednak nie wolno na tej podstawie wyrabiać sobie jednoznacznego zdania odnośnie do tego, co się wydarzyło, gdyż trzeba nam pamiętać, że bazujemy tylko na relacjach i nigdy do końca nie zrozumiemy zjawisk, których po prostu nie można opisać.

Wiemy tylko (albo aż) tyle, że Nanga Parbat jest wielkim wyzwaniem, a opisywana tu książka stanowi doskonały punkt na drodze do poznania himalaizmu.

N.kategorie: Książka, Natura, Sport,
Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych