29 - 03 - 2018

Czyste powietrze już za progiem


Jeśli zabiegamy o czyste powietrze, nie możemy zapominać o domowych sposobach na utrzymanie jego jakości. Tutaj z pomocą przychodzą nam oczywiście rośliny doniczkowe.

Dużo dzisiaj mówi się o zanieczyszczonym powietrzu i komplikacjach z tego faktu dla zdrowia człowieka. Na wiele kwestii, szczególnie tych o szerszym oddziaływaniu, jak na przykład dym czy odpady z pobliskiego zakładu przemysłowego, związanych z utrzymaniem czystego środowiska, możemy mieć wpływ minimalny. Ale w znaczeniu już indywidualnym, możemy dbać o naturę, dbając jednocześnie o czystość swojej okolicy czy właśnie wzbogacając swoje miejsce zamieszkania o rośliny doniczkowe.

Tak więc, zanieczyszczenia zewnętrzne to jedno. Drugie, to wszelkie szkodliwe związki, jakie oddziałują na nas, a jednocześnie pogarszają stan naszego zdrowia, za pośrednictwem mebli, dywanów, materiałów izolacyjnych itp. wyposażeń wnętrz. Swoje robi też sprzęt elektroniczny, który niestety, ale poddaje nas negatywnemu wpływowi jonów dodatnich. Sprawa jest na tyle poważna, że Światowa Organizacja Zdrowia oddziaływanie tych szkodliwych związków na człowieka nazwała wprost – chorobą, a nawet nadała jej nazwę: Sick Building Syndrome. Jej objawy to m.in. problemy z koncentracją, bóle głowy.

I tutaj ze swoją pomocą przychodzą nam rośliny doniczkowe. Okazuje się, że potrafią one – niezależnie od tego, że dostarczają nam tlen – neutralizować szkodliwą chemię, jakiej pełno w naszych mieszkaniach czy domach. Jeśli więc zabiegamy o czyste środowisko, a przede wszystkim o czyste powietrze, może najpierw powinniśmy pomyśleć o „ukwietnieniu” naszych salonów czy sypialni. 

Pod tym względem sprawdzają się przede wszystkim rośliny w pełni zielone, gdyż są najbardziej skuteczne. Przykładowo palmy chronią nas przed trójchloroetylenem, popularne bluszcze przed benzenem oraz pyłami, jeszcze bardziej popularne paprocie zamieniają jony dodatnie, które jak wspomnieliśmy są emitowane przez sprzęt elektryczny, na korzystne jony ujemne.

Warto więc w tym miejscu zachęcić do przyozdabiania swoich miejsc zamieszkania roślinnością, wprowadzającą przyjazny klimat nie tylko ze względu na przeciwdziałanie szkodliwym związkom chemicznym, ale też ze względu na urok, jaki posiada. Pamiętać też należy, że rośliny to żywe organizmy i należy odpowiednio je traktować. Jeśli już z jakichś względów będziemy chcieli z nich zrezygnować, możemy oddać je innym osobom, chociażby za pośrednictwem inicjatyw internetowych, które skupiają się na oddawaniu roślin do adopcji.

R.kategorie: Ekologia, Opinie, Zdrowie,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych