06 - 03 - 2018

Nadesłano: Pochód folklorystyczny w Strzyżewie


W połowie lutego, dokładnie 13 we wtorek, mieszkańcy Strzyżewa (woj. wielkopolskie) wzięli udział w barwnym pochodzie Podkoziołka, który jest organizowany dla zaprezentowania młodemu pokoleniu lokalnych tradycji i folkloru.

Podobne wydarzenie miało już miejsce w Strzyżewie w poprzednim roku. W obecnym, przemieszczający się ulicami Lorki, Wydartej, Strzyżówki oraz Starej Wsi, swoją obecnością ów pochód zaszczyciły m.in. takie postacie, jak Niedźwiedź, Młoda Para, Ksiądz, Zakonnica, Cyganka, Baba, Dziad, Pielęgniarka, Strażak, Diabeł, Kominiarz, czy chociażby Kozioł.

Dobór postaci nie był przypadkowy. Według książki nauczyciela Jana Brody, który pracował w Strzyżewie, wymienione persony miały swoje miejsce w lokalnej świadomości obyczajowej.

Inicjatywa pochodów cieszy się w Strzyżewie popularnością, a mieszkańcy chętnie się w nią angażują, rozumiejąc, że przy dobrej zabawie można również zrobić coś pożytecznego. Jej przygotowanie, wbrew pozorom, wymaga wielu dni pracy oraz zaangażowania wielu osób. Scenariusz kolejnego Podkoziołka opracowała Katarzyna Wasielewska.

Mieszkańcy Strzyżewa, jak co roku chętnie otwierali swoje domy i zagrody, obdarowując przebierańców różnymi podarunkami. Wieczorem orszak przebierańców zakończył swój występ na biesiadzie ostatkowej.

Źródło: wiadomość zredagowana na podstawie nadesłanego do redakcji sprawozdania od przedstawiciela stowarzyszenia Aktywni dla Pruślina.     

Zdjęcie: nadesłanoWrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych