24 - 02 - 2018

Represje w cieniu protestów katalońskich secesjonistów


Przed Sądem Najwyższym Katalonii w Barcelonie odbyła się wczoraj manifestacja zwolenników oderwania tego regionu od Hiszpanii. Wszyscy zgromadzeni zablokowali wejście do sądu, aby zaprotestować w ten sposób przeciwko represjom, jakie spotkały zwolenników autonomii Katalonii ze strony władz centralnych z Madrytu.

Większość zwolenników niepodległości Katalonii siedziała na schodach przed sądem. Część protestujących przywiązała się do bramy łańcuchami. Ostatecznie protest został usunięty siłą przez policję. Zatrzymano 14 osób.

Organizatorzy manifestacji, Komitety Obrony Republiki, zaznaczają, że ich akcja miała na celu upomnienie się o osoby przetrzymywane przez hiszpańskie państwo za swoją secesjonistyczną działalność. Mowa o urzędnikach katalońskich, lokalnych politykach i członkach stowarzyszeń, którzy byli zaangażowani w referendum i ogłoszenie niepodległości Katalonii.

Przypomnijmy, że referendum z października ub.r. doprowadziło do siłowej reakcji hiszpańskiej policji w dniu jego organizacji na ulicach, natomiast późniejszy akt ogłoszenia niepodległości przez lokalnych polityków spotkał się z wystosowaniem nakazów ich aresztowania przez władze państwowe Hiszpanii.

Państwo nadal ściga osoby związane z działalnością secesjonistyczną. Gdy na wezwanie o złożenie zeznań nie odpowiedziała Anna Gabriel, deputowana katalońskiej Kandydatury Jedności Ludowej, Sąd Najwyższy w Madrycie zażądał jej zatrzymania. Tymczasem Anna Gabriel, ukrywająca się obecnie w Szwajcarii, w obawie o swoją wolność oświadczyła, że nie zamierza przyjeżdżać do Hiszpanii.

Jak podają media, policja przeszukała też prywatny samolot Pepa Guardioli, którym wracał on do Barcelony. Ponoć władze podejrzewały, że sympatyk niepodległości Katalonii, jakim jest ten znany piłkarski trener, przewozi na jego pokładzie poszukiwanego przez policję kolejnego polityka zaangażowanego w działalność secesjonistyczną, Carlesa Puigdemonta, ukrywającego się obecnie w Belgii.   

TeOkategorie: Protest, Region,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych