19 - 02 - 2018

Chińskie zmagania władzy z religią


Watykan szuka porozumienia z chińską władzą, co nie podoba się części środowiska katolików z tego regionu świata. Grupa katolików z Hongkongu napisała w tej sprawie swój list, skierowany do przedstawicieli Kościoła na całym świecie.

Strona internetowa z listem była nawet blokowana przez hakerów, co jak przyznają jego sygnatariusze, było koordynowane z jednego z chińskich miast.

Sprzeciw katolików rodzą ewentualne zatwierdzenia przez Watykan tych biskupów, którzy zostali wcześniej zaakceptowani przez komunistyczne władze Chin. Według katolików dochodzi tutaj do ingerowania w działalność wspólnoty religijnej. Ponadto, tacy biskupi nie cieszą się zaufaniem społecznym.

Chrześcijaństwo w Chinach przeżywa swój rozkwit, jednak swoboda religijna jest ograniczana przez nakazy komunistycznych władz, niechętnie nastawionych do religii. Chiny chcą więc zapanować nad tym żywiołem, przy okazji unormować relacje z Watykanem, aby walczyć z wizerunkiem prześladowców katolików. Z kolei władze Watykanu nie chcą pozostawiać bez „zagospodarowania” pokaźnej liczby potencjalnych wyznawców, których w Chinach przybywa.

Przejawem niechętnego stosunku chińskiej władzy do religii jest m.in. fakt, iż funkcjonowanie niezależnych kościołów jest możliwe, z tym zastrzeżeniem, że mogą do nich chodzić tylko obcokrajowcy. Mniejsze ruchy religijne są raczej ignorowane. Gdy jednak wyznawców danej religii przybywa, muszą oni liczyć się z konsekwencjami swojej aktywności.

Biurokraci próbują też tworzyć i propagować swoiste zbiory zasad moralnych i ideologicznych, aby w ten sposób przeciwstawić je moralności religijnej. Okazuje się jednak, że te narzucane odgórnie „wartości” ustępują osobistym poszukiwaniom duchowym Chińczyków.

G. kategorie: Komentarze, Protest, Świat,
Maj 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych