14 - 02 - 2018

Warszawa-Radiowo: sądy rozstrzygają o czystym powietrzu


Osoby skupione wokół stowarzyszenia „Czyste Radiowo” mogą być zadowolone z poniedziałkowej decyzji Naczelnego Sądu Administracyjnego odnośnie do wysypiska śmieci i kompostowni, znajdującego się przy ulicy Kampinoskiej w Warszawie.

Mieszkańcy warszawskiego Radiowa, części dzielnicy Bielany, już od dłuższego czasu zabiegają o likwidację wysypiska, dowodząc, że posiada ono negatywny wpływ na zdrowie ludzi mieszkających w jego okolicy. Mowa jest o odczuwaniu nieprzyjemnego zapachu, objawach kaszlu i innych dolegliwościach.

Ostatnie roszady prawne sprowadzały się w skrócie do tego, że urzędnicze organy środowiskowe stwierdziły, iż nie ma potrzeby administracyjnego zamknięcia wysypiska. Tymczasem Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał tę decyzję w kwietniu ub.r. za błędną.

WSA dowodził, że przy decyzji organów środowiskowych nie uwzględniono faktu występowania zagrożenia dla zdrowia, czym jest nie tylko zaistnienie choroby, ale samo narażenie na nią, również w wymiarze stresu psychicznego. Tym samym, WSA dał nakaz kolejnego rozpatrzenia tej sprawy na drodze administracyjnej. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, które prowadzi wysypisko, złożyło skargi kasacyjne.

Tutaj sprawa przeszła na poziom Naczelnego Sądu Administracyjnego, który w poniedziałek odrzucił te skargi. NSA uznał, że przy określeniu stopnia zagrożenia funkcjonowania wysypiska dla zdrowia ludzi konieczne jest, aby ustalić, czy działa ono w zgodzie z potrzebnym pozwoleniem administracyjnym. Oznacza to, że kwestie te powinien rozstrzygnąć wojewódzki inspektor ochrony środowiska.

Na gruncie prawnym nie funkcjonują przepisy, na podstawie których można by wykazać, że istnieje zagrożenie dla zdrowia ze względu na nieprzyjemny zapach powietrza. W tych warunkach, ostatnie decyzje na poziomie sądów oznaczają, że choć takie przepisy nie istnieją, nieprzyjemny odór może być traktowany jako niekorzystny dla zdrowia i życia ludzi.

An-hellikategorie: Protest, Region, Zdrowie,
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych