15 - 01 - 2018

Państwo zarabia na nałogu i chce leczyć jego skutki


Państwo zarabia na rosnących wpływach z podatków ze sprzedaży papierosów, z drugiej strony ogranicza rozrost branży papierosów elektrycznych, pozwalających na zerwanie z nałogiem, ogłaszając przy tym programy zapobiegające chorobom wywoływanym m.in. przez palenie papierosów.  Jak widać na tym przykładzie, działanie struktur urzędniczych, które ustalają programy odgórne, pełne jest sprzeczności.

Według najnowszych danych państwo znad Wisły inkasuje ze sprzedaży papierosów ponad 24 mld zł. W cenie paczki może być zawartych aż 80 proc. nakładów podatkowych. Państwowa kasa wzbogaca się regularnie w ostatnich latach przede wszystkim o akcyzę.

Obok rozwijających się firm tytoniowych, rozrosła się również branża dostarczająca papierosy elektryczne. Badania potwierdzają, że sięgają po nie głównie osoby, które chcą odejść od tradycyjnych papierosów. Najpewniej jest to dla palaczy etap, po którym zamierzają oni całkowicie rzucić palenie.

Trend, który mógłby przyczynić się do wzrostu poziomu zdrowia społecznego, może jednak zostać przystopowany, ponieważ państwo zaplanowało na 2019 r. 50 gr podatku akcyzowego za nabycie 1 ml płynu do e-papierosa. Od państwowych opłat nie będą wolne także zdrowsze rozwiązania w papierosach elektrycznych, jak od niedawna stosowana metoda, która polega na tym, iż tytoń nie jest palony, a podgrzewany.             

Na bazie rosnących wpływów ze sprzedaży zwykłych papierosów, obciążania branży e-papierosów, pomagających w odchodzeniu od nałogu, powstają programy w ministerstwie zdrowia w celu zapobiegania chorobom, do których palenie z pewnością się przyczynia.

Mowa o ustalaniu przez państwo priorytetów zdrowotnych, czyli tych dziedzin z zakresu lecznictwa, w których państwo chce działać w celu zapobiegania określonym chorobom. A według nowych rozporządzeń odgórnych państwo chce przeciwdziałać w pierwszej kolejności chorobom układu sercowo-naczyniowego, układu oddechowego, zawałom serca, nowotworom i udarom mózgu.

Powyższy przykład określa charakter współczesnego państwa. Raz, że jest to instytucja, która musi nakładać daniny, żeby móc funkcjonować – wpływy ze sprzedaży papierosów. Dwa, głosi konieczność swojego istnienia w ramach służenia społeczeństwu – walka z chorobami itp. Podsumowując – liczą się przede wszystkim wpływy do kasy, reszta to frazesy.

B-c

Czytaj również:

Walka państwa o uczciwość jest nieuczciwakategorie: Komentarze, Kraj, Zdrowie,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych