15 - 07 - 2013

Zastępowanie natury


13 lipca zastanawialiśmy się czy uprawy żywności genetycznie modyfikowanej zabijają pszczoły, sugerując prawdziwość tych twierdzeń na przykładzie Stanów Zjednoczonych. Artykuł: Czy GMO zabija pszczoły?

W USA jednak zdają się nie przejmować kwestią naturalnej produkcji żywnościoraz związanym z nią zagadnieniem zdrowia. Amerykanie chcą chyba podążać inną drogą, która oznacza zastępowalność natury mechaniką.    

Oto bowiem naukowcy z Uniwersytetu Harvarda i Uniwersytetu Northwestern w Bostonie chcą stworzyć mechaniczne owady, które miałyby zastąpić pszczoły w zapylaniu roślin.

Prace prowadzone są od roku 2009 w ramach projektu RoboBee. Pierwsze sukcesy już są, mechaniczne owady o rozpiętości skrzydeł sięgającej 3 cm już latają. Ich skrzydła wprowadzane są w ruch przy pomocy sztucznych mięśni zrobionych z elastycznych materiałów kurczących się i rozprężających pod wpływem impulsów elektrycznych.

Na razie największym problemem jest zasilanie robotów. Wykorzystywane do tego baterie są zbyt ciężkie i za mało wydajne, dlatego zasięg sztucznych owadów jest niewielki.

Kolejny problem to system nawigacji – mechaniczne owady muszą rozpoznawać teren, aby nie zapylać roślin wciąż w tym samym rejonie. Prawdziwe pszczoły komunikują się ze sobą w locie, na pełnej prędkości, wymieniają potrzebne informacje. W przypadku sztucznych owadów też jest to możliwe, ale wymaga bardzo dużo energii, a więc dużo wydajniejszych baterii.

Być może problem ten zostanie rozwiązany inaczej, naukowcy pracują nad stworzeniem takiego oprogramowania dla latających zapylaczy, aby po powrocie do „ula” pozostawiały w informatycznej pamięci informacje o zapamiętanym terenie. Byłyby one analizowane przez komputer, który na ich podstawie przydzielałby zadania poszczególnym sztucznym owadom. W ten sposób zapylane strefy nie byłyby dublowane.

Konstruktorzy spodziewają się, że sztuczne owady rozpoczną pracę na wielką skalę za 10 lat.

Na podstawie: „Rz”


kategorie: Świat,
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych