07 - 12 - 2017

Kamery będą wystawiać mandaty


Wygląda na to, że monitoring w miastach będzie służył głównie do „obdarowywania” kierowców mandatami. Wystawianie mandatów przy pomocy kamery miejskiej nie jest nowym zjawiskiem, ale dopiero teraz zbieranie pieniędzy do kasy państwa przy pomocy kamer może przybrać szerszy i bardziej instytucjonalny charakter.

W ramach akcji pilotażowej, policjanci z Bielska-Białej zasiądą przed tamtejszymi kamerami, aby przydzielać kierowcom mandaty za wykroczenia przeciwko pieszym. System będzie ustalał numery rejestracyjne pojazdów, a potem przysyłał mandaty.

Eksperci w dziedzinie rozwoju monitoringu czy sami kierowcy mają jednak pewne zastrzeżenia do tego pomysłu. Przede wszystkim karany będzie właściciel pojazdu, nie konkretny kierowca. Poza tym, jakość takich nagrań może pozostawiać wiele do życzenia.

Przy okazji potwierdzona została podstawowa prawda o funkcjonowaniu monitoringu miejskiego. Kamery nie przysłużają się bezpieczeństwu. Celem monitoringu miejskiego jest karanie. W omawianym temacie znajduje to swoje potwierdzenie w statystykach. Okazuje się, że duża część interwencji za pośrednictwem kamer to karanie za niewłaściwe parkowanie.

Kamery są dzisiaj wykorzystywane przez państwo jako sprawne narzędzie do fiskalnego karania obywateli, przez co wzrost wpływów z mandatów na pewno zostanie zachowany w nowym roku. Szanse na poprawę bezpieczeństwa na drogach przy założeniu, że najważniejsza jest kara, są bliskie zeru.

TeOkategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych