14 - 11 - 2017

Palenie a zdrowie w ujęciu watykańskim


Władza Watykanu w osobie papieża Franciszka wprowadza na swoim terenie zakaz sprzedaży papierosów od nowego roku, oficjalnie tłumacząc tę decyzję chęcią powstrzymania szkodliwych dla zdrowia praktyk.

Do tej pory Watykan zarabiał na sprzedaży papierosów, które ze względów podatkowych były tańsze od tych sprzedawanych na terytorium Włoch. Prawo do nabycia pięciu kartonów miesięcznie mieli pracownicy watykańscy oraz emeryci. Palacze z terytorium Włoch prosili więc osoby niepalące z Watykanu, aby ci kupowali dla nich tańsze papierosy. Teraz ma się to zakończyć.

Oficjalnie chodzi o kwestie zdrowotne. Watykan przytacza dane Światowej Organizacji Zdrowia, z których dowiadujemy się, że 7 mln ludzi rocznie umiera na świecie z powodu palenia papierosów. Niewykluczone jednak, że swoje mogły też zrobić naciski strony włoskiej. Dbałość o życie nie przeszkadza bowiem władzy Watykanu zakomunikować przy tej okazji, że palenie cygar nadal będzie dozwolone, gdyż wydobywający się z nich dym... „nie jest wdychany”.

Kwestia wdychania trucicielskiego dymu została w tym miejscu mocno zbagatelizowana. Wydaje się bowiem, że troska o zdrowie ludzkie powinna się też skupić na zjawisku biernego palenia, czyli wdychania dymu z wyrobów tytoniowych przez osoby niepalące. Osoby niepalące są w takiej sytuacji trute, czyli wdychają śmiercionośne związki wraz z dymem tytoniowym wbrew własnej woli. Czy jakiekolwiek dane obejmują skalę śmiertelności tego zjawiska, które przecież jest potwierdzone?  

B.kategorie: Komentarze, Świat, Zdrowie,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych