12 - 11 - 2017

Anarchistyczny przemarsz ulicami Moskwy (film)


W powszechnej opinii rewolucję październikową (miesiąc od kalendarza juliańskiego, wg kalendarza gregoriańskiego rewolucja miała miejsce w listopadzie) 1917 r. w Rosji widzi się jedynie przez pryzmat zwycięstwa bolszewików i całego późniejszego zbrodniczego systemu, któremu dali podwaliny. Zapomina się jednak, że bunt wobec władzy z 1917 r. był udziałem nie tylko bolszewików. O zawłaszczonej rewolucji i konieczności dalszej walki o lepszy byt przypomnieli na swój sposób w setną rocznicę rewolucji 1917 r. anarchiści w Moskwie.

6 listopada krążyli oni ciemnymi moskiewskimi ulicami w niezalegalizowanym marszu, wznosząc właściwe dla tej okoliczności hasła i przypominając, że prawdziwa rewolucja w rzeczywistości nie nastąpiła, gdyż ludzie nie zyskali wolności, a doszło jedynie do zastąpienia jednej władzy przez drugą.

Na wyposażeniu mieli transparent z następującym przesłaniem: „Bieda, dyktatura, korupcja. Tylko jedno wyjście – rewolucja”. Przemieszczając się szybkim krokiem, wykrzykiwali też hasła o konieczności rewolucji społecznej i walki o nowy, sprawiedliwszy świat.

Uczestnicy tej akcji podkreślają w swoich oświadczeniach w Internecie, że ten uliczny spontaniczny marsz nie był zalegalizowany, bo nie uważają za konieczność legalizowania u władz swobodnego chodzenia po ulicach bez policji. Ponadto, anarchiści zwrócili przy tej okazji uwagę na sytuację w Rosji, gdzie społeczeństwo jest zachęcane do działań ulicznych koordynowanych przez władze, gdzie wszyscy są rejestrowani przez policję. Takie podejście anarchiści uważając za głupotę.

W deklaracja organizatorów akcji padają również stwierdzenia, że należy pamiętać, iż prawdziwa rewolucja społeczna nie zamyka się w przeszłości, ale jest czymś, czego trzeba upatrywać w przyszłości. Wpływ nauk Bakunina przebija się także w stwierdzeniach, że rewolucja społeczna jest jedynym wyjściem, które rozwiązuje wszystkie sprzeczności i problemy, jakie generuje system kapitalistyczny.

Anarchiści piszą także w kontekście swojej akcji: „Walka z indywidualnymi przejawami kapitalizmu i państwa, takimi jak ubóstwo, korupcja, bezprawie policyjne i arbitralność władz, nie ma perspektyw, jeśli nie weźmiemy pod uwagę prawdziwego źródła problemów społecznych – państwa i kapitalizmu”. Dlatego nie rozwiąże sprzeczności społecznych zmiana rządu, bo w miejsce starych przyjdą nowi złodzieje i dyktatorzy. Uczestnicy akcji w Moskwie konkludują: bez zniszczenia państwa i stworzenia nowego systemu demokratycznego nic się nie zmieni, czego dowodzą doświadczenia dwóch rewolucji 1917 r.Kwiecień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych