12 - 11 - 2017

Anarchistyczny przemarsz ulicami Moskwy (film)


W powszechnej opinii rewolucję październikową (miesiąc od kalendarza juliańskiego, wg kalendarza gregoriańskiego rewolucja miała miejsce w listopadzie) 1917 r. w Rosji widzi się jedynie przez pryzmat zwycięstwa bolszewików i całego późniejszego zbrodniczego systemu, któremu dali podwaliny. Zapomina się jednak, że bunt wobec władzy z 1917 r. był udziałem nie tylko bolszewików. O zawłaszczonej rewolucji i konieczności dalszej walki o lepszy byt przypomnieli na swój sposób w setną rocznicę rewolucji 1917 r. anarchiści w Moskwie.

6 listopada krążyli oni ciemnymi moskiewskimi ulicami w niezalegalizowanym marszu, wznosząc właściwe dla tej okoliczności hasła i przypominając, że prawdziwa rewolucja w rzeczywistości nie nastąpiła, gdyż ludzie nie zyskali wolności, a doszło jedynie do zastąpienia jednej władzy przez drugą.

Na wyposażeniu mieli transparent z następującym przesłaniem: „Bieda, dyktatura, korupcja. Tylko jedno wyjście – rewolucja”. Przemieszczając się szybkim krokiem, wykrzykiwali też hasła o konieczności rewolucji społecznej i walki o nowy, sprawiedliwszy świat.

Uczestnicy tej akcji podkreślają w swoich oświadczeniach w Internecie, że ten uliczny spontaniczny marsz nie był zalegalizowany, bo nie uważają za konieczność legalizowania u władz swobodnego chodzenia po ulicach bez policji. Ponadto, anarchiści zwrócili przy tej okazji uwagę na sytuację w Rosji, gdzie społeczeństwo jest zachęcane do działań ulicznych koordynowanych przez władze, gdzie wszyscy są rejestrowani przez policję. Takie podejście anarchiści uważając za głupotę.

W deklaracja organizatorów akcji padają również stwierdzenia, że należy pamiętać, iż prawdziwa rewolucja społeczna nie zamyka się w przeszłości, ale jest czymś, czego trzeba upatrywać w przyszłości. Wpływ nauk Bakunina przebija się także w stwierdzeniach, że rewolucja społeczna jest jedynym wyjściem, które rozwiązuje wszystkie sprzeczności i problemy, jakie generuje system kapitalistyczny.

Anarchiści piszą także w kontekście swojej akcji: „Walka z indywidualnymi przejawami kapitalizmu i państwa, takimi jak ubóstwo, korupcja, bezprawie policyjne i arbitralność władz, nie ma perspektyw, jeśli nie weźmiemy pod uwagę prawdziwego źródła problemów społecznych – państwa i kapitalizmu”. Dlatego nie rozwiąże sprzeczności społecznych zmiana rządu, bo w miejsce starych przyjdą nowi złodzieje i dyktatorzy. Uczestnicy akcji w Moskwie konkludują: bez zniszczenia państwa i stworzenia nowego systemu demokratycznego nic się nie zmieni, czego dowodzą doświadczenia dwóch rewolucji 1917 r.Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych