10 - 11 - 2017

Siedzący protest ekologów w siedzibie Lasów Państwowych


Wczoraj po południu ponad sto osób związanych z Obozem dla Puszczy przebywało na terenie i przed budynkiem siedziby Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. Część ekologów prowadziła w budynku tzw. siedzący protest, domagając się w ten sposób spotkania z dyrektorem Lasów Państwowych i wyrażając następujące postulaty: cofnięcie decyzji o wycince drzew w Puszczy Białowieskiej, wycofanie ciężkiego sprzętu z terenu Puszczy, zakończenie sprzedaży wyciętych drzew i ustanowienie terenu Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym.

W celu likwidacji tego pokojowego protestu pod siedzibę dyrekcji Lasów Państwowych przybyło kilka radiowozów policji i dodatkowo straż leśna. Siedzących wewnątrz budynku wyprowadzono siłą i przewieziono do Komendy Rejonowej Policji przy ul. Opaczewskiej. Zatrzymano łącznie 22 osoby, którym prawdopodobnie zostanie postawiony zarzut prawny „naruszenia miru domowego”. W najgorszym przypadku grozi za to nawet rok więzienia. Aby wyrazić z nimi solidarność, wieczorem pod komendą zebrało się jeszcze kilkadziesiąt osób. Ekolodzy twierdzą, że uniemożliwiono im dostęp do zatrzymanych kolegów.

Ekolodzy podkreślają, że środki użyte przeciwko nim były niewspółmierne do okoliczności. Protest stanowił element społecznego sprzeciwu, był pokojowy i miał na celu dotarcie do władz z postulatami, które do tej pory były lekceważone przez instytucje odpowiedzialne za sytuację w Puszczy Białowieskiej.

Obóz dla Puszczy informuje również na swoich profilach internetowych, że ich protest to w rzeczywistości ochrona prawa, które zakazuje wycinki drzew w Puszczy, przez co sprawą zainteresował się Trybunał Sprawiedliwości UE.

Od ekologów dowiadujemy się również, że w sprawie ustanowienia terenu Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym zebrano 180 tys. podpisów, a 150 tys. drzew wycięto już w Puszczy tylko w tym roku. Wszystko to – jak twierdzą ekolodzy – dowodzi, że przekroczono liczbę prawnie dozwoloną przy wycince drzew, które według nich są następnie sprzedawane. Konkludują, że w ten sposób naturalna Puszcza Białowieska znika z zielonej mapy Polski.

B.

Źródło zdjęcia: Obóz dla Puszczy

Czytaj również:

Poznański protest w obronie przyrodykategorie: Ekologia, Natura, Protest, Region,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych