24 - 10 - 2017

Znane wyniki referendum w Lombardii i Wenecji Euganejskiej


Za nami lokalne referendum w sprawie uzyskania większej autonomii regionalnej, tym razem dla Lombardii i Wenecji Euganejskiej. To kolejne regiony w Europie, które chcą za pomocą demokratycznego głosowania wyrazić swoją odrębność od scentralizowanej konstrukcji państwowej, w tym przypadku włoskiej.

Referendum, które odbyło się w obu prowincjach, miało miejsce w niedzielę. Frekwencja w Lombardii wyniosła 40 proc., a za zwiększeniem samodzielności regionu głosowało 95 proc. osób. Głosujących w Wenecji Euganejskiej było 60 proc., za większą autonomią opowiedziało się aż 98 proc.

Głosowanie w spawie większej autonomii odbyło się w uzgodnieniu z władzami centralnymi i nie pociąga za sobą żadnych zmian prawnych. Jest to kolejny symboliczny akt polityczny, za pomocą którego mieszkańcy tych regionów Włoch chcą zaznaczyć swoją odrębność, licząc na uzyskanie tą drogą większej samodzielności w przyszłości.

Nie bez znaczenie jest również zjawisko regionalnej tożsamości, szczególnie w takich krajach jak Włochy. Poczucie odrębności potęguje również fakt, iż regiony bogate czują się wykorzystywane, czy wręcz okradane przez władze centralne. Poza polityką fiskalną poczucie krzywdy rodzi się również na gruncie decydowania o sprawach gospodarczych czy w przypadku podejmowania decyzji odnośnie do polityki imigracyjnej. Regionaliści uważają po prostu, że władze centralne nie liczą się z interesami mieszkańców poszczególnych regionów, choć to oni najwięcej wpłacają do kasy państwa.

We Włoszech pewną autonomię posiadają m.in. takie regiony jak Trydent-Górna Adyga, Friuli-Wenecja Julijska, Sardynia czy Sycylia. Z bogatszych regionów o większą autonomię wciąż zabiegają wspomniane Lombardia i Wenecja Euganejska, a także Emilia-Romania, która prowadzi w tej sprawie swoje rozmowy z władzami państwa. Do rozmów w sprawie uzyskania większej autonomii w dziedzinie podatkowej, edukacji, służby zdrowia czy wspomnianej kwestii imigracyjnej przystąpią również w najbliższym czasie władze Lombardii i Wenecji Euganejskiej. Być może wyniki referendum, ale również napięta sytuacja w Katalonii, będą dla nich mocnym argumentem w negocjacjach o uzyskanie większej samodzielności.

An-helli

Czytaj również:

Włosi już nie lubią Unii. Wenecja myśli o niezależności

Mała ojczyzna, regionalizm, decentralizacja – na dobry początekkategorie: Komentarze, Region,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych