06 - 10 - 2017

Wrocław i Mielec: różne podejście do zieleni


Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu (BO) we Wrocławiu powstają lokalne parki. Mieszkańcy biorą na siebie przygotowanie planu zagospodarowania przestrzennego i zgłaszają projekty uporządkowania określonego terenu zieleni. W ten sposób Wrocław zyskał już park na Tarnogaju, park na Psim Polu czy park przed Zielonym Wzgórzem przy Bardzkiej. Nowe projekty do BO zakładają powstanie nowych parków.

Ludzie zaczęli wykorzystywać możliwości, jakie stwarza BO i wzięli się do porządkowania często zapuszczonych terenów, znajdujących się w miejscach swojego zamieszkania. Dzięki temu miasto zyskało ładne miejsca, które mogą służyć zarówno do wypoczynku, jak i rekreacji ruchowej, szczególnie że w kilku parkach zakłada się zainstalowanie siłowni plenerowych.  

Z kolei w Mielcu, gdzie na fali niekontrolowanej wycinki usunięto dorodne drzewa, które miały przeszkadzać w ulokowaniu boisk piłkarskich na tzw. błoniach, a władze miejskie uznały, że świadomie należy zrezygnować z Budżetu Obywatelskiego po jego pierwszej edycji, mieszkańcy ulicy Iwaszkiewicza są zbulwersowani decyzją wykarczowania lasu w ich okolicy pod budowę drogi.

Mieszkańcy ulicy Iwaszkiewicza domagali się uregulowania ruchu na ich drodze, która była uznawana za niebezpieczną. Interweniowali w tej sprawie w urzędach, sugerując zamontowanie progu zwalniającego. Miasto poszło jednak w innym kierunku. Aby ułatwić dojazd pojazdów do znajdującej się w pobliżu strefy ekonomicznej, miejscy urzędnicy, bez konsultacji społecznych, zdecydowali postawić drogę równolegle do ulicy Iwaszkiewicza, na 300 metrach terenu zalesionego. Oznacza to oczywiście wycinkę sporej ilości drzew. Należy też nadmienić, że łatwiejszy dojazd do strefy miała zapewnić niedawno oddana do użytku obwodnica miasta, która wydatnie przetrzebiła las w tych okolicach, określany jako pozostałości Puszczy Sandomierskiej.  

R.    

Na zdjęciu: pozostałości Puszczy Sandomierskiej, okolice Mielca

Czytaj również:

Pewnego dnia, uciekając przed cywilizacją (foto)kategorie: Ekologia, Natura, Region,
Lipiec 2021
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych