23 - 08 - 2017

Recenzja: Tris Dixon „Floyd Mayweather. Najdroższe pięści świata”


Zbliżająca się wielkimi krokami walka najbogatszego boksera świata jest dobrym pretekstem do lektury jego biografii. Choć z punktu widzenia bokserskiego budzi ona sporo kontrowersji i wywołuje niemały szum medialny, to jednak mimo ewidentnej chęci zarobku przez Floyda Mayweathera, warto znów obejrzeć go w ringu.

Floyd Mayweather Junior jest postacią niewątpliwie kontrowersyjną, a przez to również barwną. Jego jednoznaczna ocena już od kilku dekad stanowi ciężki temat rozważań zarówno w kręgu bokserskim, jak i medialnym. Bokser ma zarówno zagorzałych fanów, jak i zadeklarowanych przeciwników, oceniających jego dokonania ringowe oraz życie osobiste. Jednak nie sposób zaprzeczyć, że przez swoją wieloletnią karierę bokserską pozostał niepokonany i stoczył imponującą liczbę wygranych obron tytułów mistrza świata. Dzięki swojej osobowości, pokładanej w siebie wierze (co niektórzy ocenić mogą wręcz za wyraz megalomanii) i przede wszystkim pracowitości został najlepiej opłacanym bokserem świata, a jego walki w systemie PPV biją rekordy oglądalności.

Co ciekawe, Floyd nie zmarnował lat swojej ciężkiej pracy i nadal pozostaje na szczycie najbogatszych sportowców i celebrytów świata. Mayweather wciąż zapewnia, że jego celem jest zabezpieczenie finansowe przyszłości swoich dzieci. Patrząc na wielkie bokserskie sławy (np. Mike Tyson czy Oscar De La Hoya), które zachłysnęły się wielkim światem i albo zatraciły swe bajeczne majątki, albo wpadły w nałogi, Mayweather pozostaje nadal na szczycie i wraca z bokserskiej emerytury po kolejne miliony.

Książka T. Dixona warta jest uwagi ze względu na rzetelne opisy poszczególnych pojedynków Floyda. Możemy w niej prześledzić dogłębnie całą karierę Pięknego Chłopca od kariery amatorskiej, występu na olimpiadzie, przez żmudną i zaskakującą drogę wczesnej kariery, aż do lat świetności i panowania w kilku kategoriach wagowych oraz pojedynków z legendami boksu. Będzie to na pewno stanowiło gratkę dla fanów boksu i statystyk (nie bez powodu zapewne wstęp do książki popełnił Janusz Pindera, który zdaje się lubować w tego typu zestawieniach). Jednak dla osób szukających większej ilości faktów z życia osobistego boksera, książka może być lekko nużąca. Choć autor poświęca chwilę na informacje o burzliwych relacjach z byłą żoną oraz finale sprawy w sądzie czy skomplikowanych i niejasnych relacjach Mayweathera z ojcem, stanowią one tylko tło wydarzeń sportowych i spychane są niejako na margines. Mnie brakowało zatem w książce opisów, dzięki którym można by było poznać Floyda bliżej jako człowieka. Suche statystyki i opisy pojedynków, okraszone medialnymi zaczepkami przedwalkowymi nie były wg mnie zbyt wciągające, jednak postać F. Mayweathera była warta dobrnięcia do jej końca.

Z książki możemy poznać kulisy dopinania kontraktów między bokserami, w tym te najbardziej ekscytujące z Mannym Pacquiao. Widzimy również jak dochodowy jest boks zawodowy na szczytach.

Autor ukazał Mayweathera w obiektywnym świetle, nie krytykując, ale również nie wynosząc go na piedestał. Po przytaczanych wypowiedziach Floyda na przestrzeni wielu lat czytelnik sam może dostrzec dojrzewanie bohatera biografii, który można powiedzieć, że nadal jest pewny swojej wartości i nie musi jej już udowadniać w tak kontrowersyjny sposób, jak w latach młodości. I chociaż początkowo Floyd Mayweather wydawał się środowisku bokserskiemu oraz fanom osobą zadufaną w sobie, udowodnił wielkimi osiągnięciami, że nie były to puste słowa bez pokrycia.

Pozostaje nam już zatem czekać na kolejną walkę, zapowiadaną na najdroższą walkę wszech czasów, aby przekonać się czy F. Mayweather utrzyma swój zwycięski bilans walk, a jego przeciwnik McGregor postara się utrzeć nosa tym, którzy wyśmiewają jego bokserskie umiejętności. A do tego czasu zachęcam do lektury biografii najdroższych pięści świata.

N.Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych