14 - 07 - 2017

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE


Sprawa wycinki drzew stanęła przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, gdzie skierowała ją Komisja Europejska, która żąda zaprzestania wycinki do czasu wydania wyroku.

Organy unijne w postaci KE postanowiły uznać wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej z polecenia polskiego państwa za nielegalną. Komisja domaga się też wprowadzenia środków tymczasowych, oznaczających wstrzymanie wycinki. Trybunał Sprawiedliwości może uznać tę skargę za zasadną i do czasu wydania wyroku zakazać dalszych prac na terenie Puszczy Białowieskiej.

Przypomnijmy. Ministerstwo Środowiska prowadzi wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej argumentując to koniecznością ratowania zasobów leśnych przed rozrostem populacji kornika. Przeciwko temu podejściu protestuje wiele organizacji ekologicznych, które uważają, że ratowanie drzew przez wycinkę nie ma naukowego uzasadnienia.

Dowodzą one, że przyrost populacji kornika na tych terenach, żerującego w świerkach, jest procesem naturalnym, zależnym od czynników zewnętrznych, na przykład pogodowych, nie od stanu drzew. Podają przykłady, iż rozrost populacji kornika był w poprzednich latach ograniczany w sposób naturalny, co czyniły gatunki żywiące się kornikiem, tak na terenie Puszczy Białowieskiej, jak i Gorczańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.    

Z kolei nawet te drzewa, które w wyniku działalności kornika padłyby w sposób naturalny, stanowią siedlisko wielu gatunków roślin i zwierząt, tworząc grunt pod rozrost innych, poza świerkami, drzew. Natomiast prowadzona obecnie wycinka przy pomocy ciężkiego sprzętu degraduje ten obszar na wiele lat. Ekolodzy twierdzą ostatecznie, że kornik nie zagraża Puszczy Białowieskiej, a rozrost jego populacji skutecznie ogranicza się w sposób naturalny, nie sztuczny – za pomocą wycinek.    

G.kategorie: Ekologia, Kraj, Natura,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych