14 - 07 - 2017

Wycinka drzew w Puszczy Białowieskiej przed Trybunałem Sprawiedliwości UE


Sprawa wycinki drzew stanęła przed Trybunałem Sprawiedliwości UE, gdzie skierowała ją Komisja Europejska, która żąda zaprzestania wycinki do czasu wydania wyroku.

Organy unijne w postaci KE postanowiły uznać wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej z polecenia polskiego państwa za nielegalną. Komisja domaga się też wprowadzenia środków tymczasowych, oznaczających wstrzymanie wycinki. Trybunał Sprawiedliwości może uznać tę skargę za zasadną i do czasu wydania wyroku zakazać dalszych prac na terenie Puszczy Białowieskiej.

Przypomnijmy. Ministerstwo Środowiska prowadzi wycinkę drzew w Puszczy Białowieskiej argumentując to koniecznością ratowania zasobów leśnych przed rozrostem populacji kornika. Przeciwko temu podejściu protestuje wiele organizacji ekologicznych, które uważają, że ratowanie drzew przez wycinkę nie ma naukowego uzasadnienia.

Dowodzą one, że przyrost populacji kornika na tych terenach, żerującego w świerkach, jest procesem naturalnym, zależnym od czynników zewnętrznych, na przykład pogodowych, nie od stanu drzew. Podają przykłady, iż rozrost populacji kornika był w poprzednich latach ograniczany w sposób naturalny, co czyniły gatunki żywiące się kornikiem, tak na terenie Puszczy Białowieskiej, jak i Gorczańskiego i Tatrzańskiego Parku Narodowego.    

Z kolei nawet te drzewa, które w wyniku działalności kornika padłyby w sposób naturalny, stanowią siedlisko wielu gatunków roślin i zwierząt, tworząc grunt pod rozrost innych, poza świerkami, drzew. Natomiast prowadzona obecnie wycinka przy pomocy ciężkiego sprzętu degraduje ten obszar na wiele lat. Ekolodzy twierdzą ostatecznie, że kornik nie zagraża Puszczy Białowieskiej, a rozrost jego populacji skutecznie ogranicza się w sposób naturalny, nie sztuczny – za pomocą wycinek.    

G.kategorie: Ekologia, Kraj, Natura,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych