13 - 07 - 2017

Chiński projekt miast zieleni


Być może Chińczycy mają już dość życia w zanieczyszczonym środowisku miejskim. Na chęć podniesienia jakości życia w miastach wskazują projekty budowy ośrodków mieszkaniowych w dużym stopniu zalesionych, w tym pierwszego z nich – Liuzhou Forest City.

Zielone miasto będzie stawiane od podstaw, na obszarze, gdzie tłem będzie teren gęsto zalesiony i górzysty. Pierwotnie ma zostać zasiedlone przez 30 tys. osób w ciągu trzech najbliższych lat. Leśne miasto będzie wydatnie korzystać z energii odnawialnej, m.in. w postaci turbin wiatrowych. Nie wyklucza się rozrastania jego granic. Z innymi miejscowościami będzie połączone szybką koleją. Władze regionu liczą, że mieszkańcy Liuzhou Forest City będą wywodzić się spośród tych mieszkańców aglomeracji, którzy będą chcieli uciec przed zanieczyszczeniami, jakie produkują.  

Już na wstępie rodzą się więc pytania, co do zasadności tych pomysłów. Czy „wciskanie” miasta na tereny zielone, czyli naznaczanie ich ludzką obecnością, samo w sobie nie przeczy dbałości o środowisko naturalne? Czy nie lepszą pod tym względem metodą jest konsekwentne poszerzanie zakresu zieleni w istniejących już miastach?       

Wydaje się, że więcej niż środowisko zyskają na tym projekcie sami mieszkańcy przyszłego leśnego miasta. Otrzymają pokaźną dawkę czystego powietrza. W architekturę miejską zostanie wpleciona duża ilość zieleni. Deklaratywnie zakłada się zasadzenie około 40 tys. drzew i około miliona roślin, które dostarczą olbrzymią ilość tlenu, przy jednoczesnym zniwelowaniu wielu ton zanieczyszczeń.  

An-hellikategorie: Komentarze, Natura, Świat,
Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych