10 - 07 - 2017

Nowoczesna bankowość w służbie inwigilacji


Poszczególne banki prześcigają się w stosowaniu nowoczesnych form identyfikacji ludzi za pomocą nowych rozwiązań technicznych. Być może za kilka lat okaże się, że były prekursorami nowych form inwigilacji ludzi na większą skalę.

Jeden z banków chce na przykład wprowadzić tzw. dotykowe lustra, które będą określać podstawowe dane o kliencie, w tym jego emocje, aby za ich pośrednictwem oferować wskazane produkty. Wykrywanie emocji jest też testowane obecnie za pośrednictwem kamer, jakie chce się ustawić na bankowych biurkach. Miałyby one służyć do określenia stopnia zadowolenia z oferowanych usług. Gdzie indziej w zastosowaniu jest sztuczna inteligencja, która bez większego zaangażowania ze strony człowieka, może przetworzyć wszelkie podstawowe informacje na jego temat. Do powszechnego zastosowania wejdzie zapewne niebawem śledzenie trasy przejazdu samochodem w celu ustalenia ilości przejechanych kilometrów.   

Jak widać zbieranie danych o klientach za pomocą telefonów i linii papilarnych, o czym niedawno informowaliśmy na Społecznych, to już dla banków za mało. Ale to nie znaczy, że rozpoznawanie klientów za pomocą naszych cech biometrycznych może ograniczyć się do zwykłego posługiwania się telefonem czy weryfikacji z użyciem odcisku naszego palca. „Rozpracowywanie ludzi” (oprócz wyżej wymienionych przypadków) na podstawie cech fizycznych może nastąpić również przy pomocy wideoidentyfikacji, czyli na odległość.

Jeśli wszystkie te udogodnienia, które oznaczają również wyraźną utratę prywatności, znajdą akceptację społeczną, zapewne będą stosowane na większą skalę i to nie tylko przez instytucje finansowe. Może to również niestety wiązać się z zastosowaniem nowych form inwigilacji również w odniesieniu do osób, które będą temu przynajmniej z zasady przeciwne.

G.

Czytaj również:

Technologia, która daje wygodę, ale wypiera wolnośćkategorie: Komentarze, Kraj,
Czerwiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych