05 - 07 - 2017

Regionalne budżety obywatelskie – krok w dobrą stronę


Budżet obywatelski o zasięgu regionalnym to nowość na ziemi łódzkiej. Do rozdysponowania na pomysły mieszkańców jest łącznie 5 mln zł. Termin zgłaszania projektów upływa 14 lipca.  

Województwo Łódzkie podzielono na cztery mniejsze jednostki podregiony, obejmujące poszczególne powiaty, oraz osobny podregion – miasto Łódź. Aby zgłosić swój ponadregionalny projekt, który miałby zostać zrealizowany z funduszy województwa, należy zebrać minimum 50 podpisów od osób zamieszkałych w danym podregionie. Przyjęciem bądź odrzuceniem projektów zajmie się Urząd Marszałkowski. Głosowanie przewidziano na 1-22 października.   

Mieszkańcy związani z regionem łódzkim są zachęcani do przedstawiania pomysłów z kategorii: zdrowie, kultura, sport, turystyka, edukacja czy ekologia. Brakuje tu oczywiście wpływu na dziedziny bardziej fundamentalne i praktyczne dla oceny jakości życia w regionie. Trudno bowiem przypuszczać, aby klasa urzędnicza (szczególnie ta obecna, o zapędach centralistycznych) zrzekła się swoich kompetencji i związanych z tym korzyści w dysponowaniu budżetem, na przykład w takich sferach, jak oświata, infrastruktura czy służba zdrowia. Dlatego budżet obywatelski można do pewnego stopnia nazywać ułudą dla społeczeństwa w zakresie wpływu na swoje najbliższe otoczenie. Czymś w rodzaju kości rzuconej przez pana swojemu pupilowi. Jednak budżety obywatelskie czynią pewien wyłom w świadomości zwykłego człowieka, który biorąc udział w tworzeniu projektów i głosowaniu nad nimi, może zadać w końcu pytanie: dlaczego nie mogę decydować w większej ilości dotyczących mnie bezpośrednio spraw? Jak chociażby wspomniana infrastruktura czy służba zdrowia. Przykłady przecież są, jak sprawnie działająca szwajcarska demokracja bezpośrednia.

Dobrze, że budżety obywatelskie wychodzą poza miasta, obejmując swym zasięgiem regiony. To najlepszy dowód na to, że ludzie potrafią myśleć globalnie i działać lokalnie. A przede wszystkim dowód na to, że mają chęci i kompetencje do działania oddolnego na większą skalę. Nie patrzą jedynie na czubek własnego nosa, nie kierują się jedynie egoizmem i zależy im na rozwoju całego regionu. To krok do budowy prawdziwej lokalnej tożsamości, albo tożsamości w ogóle, z jej praktycznym wymiarem, czyli współodpowiedzialnością za otoczenie.

B.kategorie: Komentarze, Region,
Październik 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych