20 - 06 - 2017

Recenzja: Beata Pawlikowska „Blondynka w Japonii”


Japonia jest krajem fascynującym, należącym do zupełnie innego kręgu kulturowego. Wiele jego aspektów przeniknęło do naszej świadomości czy stylu życia.

Wśród Europejczyków nie brakuje smakoszy sushi. Każdy z nas słyszał o wojowniku sumo czy japońskiej pracowitości. Jednak niewielu może się pochwalić wizytą w tym kraju, bo odległość nie jest mała, a ceny podróży niezbyt przystępne. Pozostaje więc lektura, metoda pośrednia na zwiedzanie odległych zakątków świata, sposób na przeniesienie się w tamte miejsca, aby poznać bliżej obcą kulturę i dowiedzieć się czegoś na temat ludzi ją tworzących. 

Beata Pawlikowska pokazuje nam odważny sposób podróżowania, bez biur podróży i z góry ustalonego harmonogramu. Takie rozwiązanie sprzyja często głębszemu wglądowi w życie miejscowych, ale niesie ze sobą również wiele niespodzianek czy sytuacji, które nie wszystkim sprawiłyby radość. Jednak podróżniczka, poruszając się własnymi ścieżkami, może zobaczyć więcej, przeżywając zdarzenia atrakcyjne dla samego czytelnika.

Jeśli ktoś poszukuje lekkiej książki do poduszki, to ta będzie wyśmienita. Czyta się ją z przyjemnością, a treści przyswaja się bardzo szybko. Autorka opisuje Japonię w sposób humorystyczny, zamieszczając sporo zdjęć, które dodatkowo można zeskanować, by obejrzeć ich więcej i wraz z filmami w wirtualnej odsłonie. Książka ta powinna więc zaciekawić czytelników lubiących nowoczesną technikę.

Przyznam szczerze, że lektura „Blondynki...” zmieniła mój pogląd na Japonię. Wcześniej wydawała mi się poukładanym i w jakimś stopniu społecznie uporządkowanym miejscem. I choć może faktycznie tak jest, dla mnie ten japoński porządek nie jest już zachęcający. Ostatnio często powtarzam, że każdy fanatyzm jest spaczeniem. W Japonii daje się do zauważyć w wielu aspektach życia. Formalizm w połączeniu z kultem pracy pociągniętym do granic psychozy sprawia, że kraj ten wydaje mi się aż nierealny.

Ludzie żyjący w Japonii zdają się być faktycznie trybikiem w maszynie. Japończycy w pracy godzą się na okropne traktowanie, pracę w nadgodzinach i bezwzględne podporządkowanie szefom. Popełniają samobójstwa z powodu małego, wedle naszego mniemania, nic nieznaczącego błędu. Ich życie wydaje się schematyczne od urodzenia, aż do śmierci. Dzieci nie obchodzą indywidualnych urodzin. W ogóle w Japonii brakuje myślenia w kategoriach indywidualnych. Urodziny obchodzą wspólnie różne roczniki dzieciaków. Od wczesnych lat życia uczy się je, że jednostka nic nie znaczy. Wykluczenie jest największą karą dla Japończyka.

Japońska żywność, coś co kojarzy się nam ze zdrowiem i długowiecznością, jest według relacji Blondynki niezwykle ukryta. Jedzenia jest oczywiście wszędzie pełno, jednak w większości jest ono ukryte w automatach, zapakowane w plastikowe opakowania. Ciężko jest znaleźć świeże owoce oraz bezmięsne dania w kraju sushi. Nie tak łatwo zwykłemu turyście napić się zielonej herbaty, tak słynnej na cały świat.

Japonia jest więc krajem wielu paradoksów. Kiedyś mnie zachwycała, jednak po lekturze sądzę, że nikt nie nakłoniłby mnie do tego, aby osiąść tam na dłużej. Zwiedzić, owszem, z pewnością warto byłoby się tam wybrać, gdyż Japonia ma do zaoferowania wiele zabytków zupełnie innej kultury, innego świata. I choć w książce Beaty Pawlikowskiej być może nie znajdziemy zbyt obszernego opisu Japonii, na pewno powinna stanowić podstawę dla osób wybierających się do tej części świata. Autorka zamieściła praktyczne porady dla podróżników, dzięki czemu nie będą aż tak zaskoczeni w niektórych sytuacjach w Kraju Kwitnącej Wiśni. Ja wiem już, że w Japonii może być problem w komunikowaniu się językiem angielskim. Wiem również, że lepiej o nic nie pytać, gdyż Japończycy dość specyficznie reagują na osoby, które mącą ich spokój i wprowadzają nawet niechcący w stan zakłopotania. A co wówczas robi Japończyk?

Dla poszerzenia wiedzy o jakże ciekawych obyczajach zachęcam do lektury „Blondynka w Japonii”, dostępnej także w formie e-booka czy audiobooka.       

N.kategorie: Książka,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych