26 - 05 - 2017

Niewielkie szanse na walkę z bólem w szpitalach


Brak opracowanych metod zwalczania bólu u pacjentów szpitali jest rzeczą znaną w warunkach państwowej służby zdrowia. Zjawisko ignorowania dolegliwości bólowych w szpitalach potwierdził niedawno raport NIK.

Badano 28 placówek leczniczych z 7 województw. Potwierdzono, że zainteresowanie cierpieniem pacjenta ograniczyło się do wstępnego zapytania o formę dolegliwości. Na dalszym etapie leczenia nie kontrolowano już zakresu bólu u pacjentów ani tego, czy ewentualne próby przeciwdziałania dolegliwościom bólowym są skuteczne.

Na niwelowanie bólu mogą liczyć jedynie osoby umierające i te, które przeszły operację. Ból występujący u reszty pacjentów jest traktowany jako nieodłączna część choroby, czyli jako zjawisko naturalne. Na zmianę podejścia w tym zakresie nie mogą liczyć nawet dzieci, jak tłumaczy personel w szpitalach – ze względu na utrudnioną komunikację.   

Obecne przepisy obligują lekarzy do udokumentowania faktu zaistnienia dolegliwości bólowych oraz metod jego niwelowania. Do tej pory nakaz prawny nie przyniósł oczekiwanego rezultatu i zmiany podejścia do cierpiących. Obecnie wydawane są nowe przepisy, aby to zmienić. Oczekiwane jest rozporządzenie, które przygotuje wzorzec karty nasilenia bólu do wypełnienia przez pacjenta, z obowiązkiem włączenia jej do dokumentacji medycznej.

Szanse, aby ten formalno-prawny nakaz zmienił ogólne podejście do pacjenta w państwowych placówkach medycznych są jednak niewielkie. Dotychczasowe metody pracy w szpitalach państwowych są mocno ukształtowane. Do tego stopnia, że nie pomogły w zakresie zwalczania bólu wcześniejsze rozporządzenia. Problemem jest też nisko opłacany personel, który w licznych przypadkach nie kształcił się w metodach zwalczania bólu, co również potwierdził raport NIK.

TeO     

Czytaj również:

Gdy państwo zmonopolizowało leczenie...kategorie: Komentarze, Kraj,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych