19 - 05 - 2017

Więcej danych do komputerów – mniej prywatności


Karty płatnicze, weryfikowane odciskiem palca jej właściciela, znajdują się obecnie w fazie testowania. Wprowadzane z myślą zmniejszenia strat finansowych wydawców kart i banków w ramach eliminacji nadużyć przy kartach na PIN, przyczynią się również do udostępnienia osobom trzecim kolejnych danych osobowych na nasz temat.

Z tzw. wynalazkami z dziedziny elektronicznej innowacyjności i zbierania coraz to większej ilości danych na temat ludzi jest tak, że zawsze musimy je zaakceptować. Dlatego jeśli nowa karta na odcisk palca wejdzie do użytku, prawdopodobnie starą już nie będziemy mogli się posługiwać. Może to utrudnić życie osobom, które posługują się kartą płatniczą za zgodą jej właściciela. Pożyczenie sobie nowej karty z palcem raczej nie wchodzi w grę. Chyba że zechce to uczynić jakiś złodziej sadysta.

Wprawdzie mówi się, że owa karta może nie pokonać konkurencji w postaci rozliczeń za pośrednictwem telefonu, ale to tylko pokazuje, jak coraz większa ilość informacji na nasz temat utrwalana jest na nośnikach elektronicznych. Idąc za tą „nowoczesnością” będziemy za niedługo w stanie zaakceptować stan, w którym szeroko pojęty świat zewnętrzny, tudzież stróż ładu państwowego lub bankowego, będzie mógł wystawić na nasz temat opinię bez zadawania nam jakichkolwiek pytań. Oni już wszystko „będą wiedzieć”, a w naszych życiorysach nie będzie już żadnych niewiadomych.  

Jak to mówią: „ludzie uczciwi mogą spać spokojnie”. Tylko jak tu spać spokojnie, gdy nieznane mi osoby, mogące użyć wobec mnie przemocy („leganie”), wiedzą tyle na mój temat? Jak przemierzać ulice pełne kamer z czujnikami wyczuwania emocji wśród przechodniów, żeby podczas spaceru w złym nastroju nie zatracić swojego prawa do prywatności, gdy zostanę sklasyfikowany jako potencjalny bandyta i znajdę się pod czujnym inwigilacyjnym okiem pana zza monitorów?

Nie wiem do czego wszystko to zmierza. To znaczy domyślam się, ale dzisiaj prywatność i wolność przegrywa z poczuciem bezpieczeństwa i wygodnictwem, dlatego nie będę się na ten temat zbytnio rozpisywał, bo nikt z „wygodniakich” nie będzie się zastanawiał nad utratą jakiejś tam wolności metodą salami. Salami? Przecież to na kanapkę. Jestem też pewien jednego – bez wszystkich tych zabaweczek można się obejść, jeśli już nawet nie jesteście w stanie uwierzyć w slogan, że świat realny jest lepszy od świata wirtualnego.  

G.  

Czytaj również:

Technologia, która daje wygodę, ale wypiera wolnośćkategorie: Nauka, Opinie,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych