08 - 05 - 2017

Więcej oznaczeń żywności bez GMO


Być może już w najbliższym czasie na półkach sklepów spożywczych znajdziemy więcej produktów z etykietą „Wolne od GMO”.

Oznaczenia na żywności, która nie posiada w swoim składzie produktów modyfikowanych genetycznie, będą unormowane w sposób prawny. Do tej pory tylko nieliczne firmy zamieszczają informacje o produktach bez GMO, co wywołuje nieprzychylną reakcję konkurencji, ostatecznie prowadząc do usuwania tych treści z etykiet. Nowe przepisy mogą wejść w życie po przebrnięciu przez państwowy proces legislacyjny i zatwierdzeniu przez UE.

Oznaczenie „Wolne od GMO” będzie występowało w formie napisu lub czytelnej grafiki. Może zostać zamieszczone również na produktach ekologicznych. Nie powinniśmy go natomiast znaleźć na asortymencie wieloskładnikowym, jeżeli choć jeden z takich składników posiada produkt modyfikowany genetycznie.

Trend do zamieszczania informacji o produktach wolnych od GMO, czy chociażby spełniających wymogi upraw ekologicznych, jest coraz wyraźniej dostrzegalny dzięki większej świadomości ludzi w dziedzinie zdrowego żywienia. Bez tego trudno byłoby zmusić producentów żywności, szczególnie tych największych, do większej dbałości o jakość artykułów spożywczych.

Cieszy również rozwój upraw ekologicznych, w które zaangażowani są m.in. mali producenci. Produkty ekologiczne nie tyle nie powinny zawierać GMO, co muszą być wolne od antybiotyków i środków stosowanych do ochrony roślin. Produkty ekologiczne przechodzą w Polsce wzmożoną kontrolę jakościową, która jest zwieńczona odpowiednim oznaczeniem na etykiecie.

I to w zasadzie zbliża nas do chyba najzdrowszej formy żywności, a mianowicie produktów własnych, ogródkowych. Tutaj mamy pewność pochodzenia każdego produktu w stu procentach, gdyż sami jesteśmy producentami i zarazem konsumentami. Forma własnych upraw zyskuje coraz większą popularność wśród mieszkańców miast i przedmieść, choć jest to moda jeszcze słabo dostrzegalna. Wyrasta ona obok zjawiska wyjałowienia polskiej wsi, które oznacza odchodzenie od małych upraw rolnych i hodowli na terenach wiejskich.

TeOkategorie: Ekologia, Komentarze, Kraj,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych