14 - 04 - 2017

Walka państwa o uczciwość jest nieuczciwa


Państwo lansuje donosicielstwo jako metodę przeciwdziałania nieuczciwej konkurencji. Jakże to ciekawe w kontekście tego, że to właśnie państwo stanowi najbardziej nieuczciwą konkurencję.

Od niedawna można pisać i telefonować do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, aby donieść o zmowie firm, która może na przykład prowadzić do ustalania cen lub dzielenia między siebie rynku. Osoby informujące o takich zdarzeniach system oficjalnie chce nazywać „sygnalistami”, żeby ich postępowanie nie miało negatywnych skojarzeń. Chce im też zapewnić ochronę prawną.

Zapewne chętnych na współpracę z państwem znajdzie się wielu. Tak jest prościej, aniżeli próbować walczyć z pewnymi zjawiskami na własną rękę. Ciekawe, że ludzie tak chętnie korzystają dziś z mediów społecznościowych, ale nie zrobią z nich użytku do walki z nieuczciwymi praktykami, powiedzmy tworząc inicjatywę niezadowolonych klientów. Zamiast tego obiorą kierunek donosicielstwa. Cóż, każdy ma swoje zasady życia, każdy chadza własnymi ścieżkami. 

Ale może ciekawszym od donosicielstwa zjawiskiem jest tworzący się na naszych oczach paradoks z tym związany. Otóż państwo samo jest nieuczciwym i odgórnie wszystkim narzuconym konkurentem. Pomimo tego nawołuje do walki z nieuczciwością. To klasyczna sytuacja, gdy złodziej krzyczy „łapać złodzieja”. Żeby wziąć tylko najświeższy z brzegu przykład.

Państwo tworzy sobie obecnie monopole, przejmując pod swoje władanie konkretne sektory gospodarki. Jednym z tych sektorów jest energetyka. Ostatnio prezes państwowego Urzędu Regulacji Energetyki przyznał na łamach prasy, że energetyka w rękach rządu to niebezpieczeństwo dla odbiorców energii ze względu na powstający w ten sposób monopol, czyli dyktat sprzedaży. Czy w związku z tym będzie można donieść do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o tej nieuczciwej konkurencji na rynku?

Na marginesie. Instytucje państwowe (lub jak kto woli system/y) posługują się naprawdę ciekawą frazeologią na określenie donosicielstwa, która przypomina nowomowę z powieści Orwella „1984”. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podpowiada w swoim najnowszym raporcie o ściągalności podatków, żeby donosicieli informujących o oszukiwaniu państwa na podatkach przez firmy nagradzać, określając ich mianem „demaskatorów”. Nie chcesz oddać pieniędzy państwu? Uważaj, demaskator czuwa – brzmi, jak hasło Ministerstwa Prawdy ze wspomnianej powieści.

W ogóle państwa w dobie kryzysu swoich finansów, czyli w rzeczywistości swojej nieopłacalności, co wielu osobom ciężko nazywać po imieniu, szukają pieniędzy bardzo intensywnie. Niestety, chyba najwytrwalej w kieszeni społeczeństwa. Wspomniany raport OECD prezentuje dokonania 21 państw w radzeniu sobie z unikaniem opodatkowania przez firmy. W tym sensie jest to dla każdego państwa podpowiedź, jak skutecznie wyznaczać kierunki zapychania kasy państwowej z podatków.

Wymienia się w nim m.in. konieczność rozprawienia się z gospodarczą aktywnością pozapaństwową, oficjalnie nazywaną szarą strefą. Żeby pobierać z tych firm narzucone daniny postuluje się ograniczanie transakcji gotówkowych i elektroniczną kontrolę wszelkiej aktywności finansowej. Dla przypomnienia. Od stycznia 2017 r. pojawił się w Polsce obowiązek transakcji bezgotówkowych powyżej 15 tys. zł. Państwo zyskało niedawno większe możliwości przy wglądzie w konta bankowe przedsiębiorców i śledzenia aktywności gospodarczej ludzi dzięki Jednolitemu Plikowi Kontrolnemu. Możemy się też w najbliższym czasie spodziewać kas fiskalnych, które będą przesyłać informacje prosto do urzędów skarbowych.       

Wracając więc do pierwszego akapitu. Skoro państwo chce walczyć z nieuczciwą konkurencją, to niech zacznie od siebie. Widać jak na dłoni, że to instytucja państwa stanowi dla konkurencji największe zagrożenie, budując monopole i w tak zaciekły sposób starając się opodatkować wszelkie formy niekontrolowanej przez siebie aktywności finansowej.   

G.  

Czytaj również:      

Niech innym będzie źle


 


kategorie: Opinie,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych