05 - 04 - 2017

Nie będzie dobrze małym przedsiębiorcom


Władza państwowa nie przystała na mniejsze obciążenia podatkowe dla małych firm w całym okresie ich działalności. Sugeruje się jedynie wprowadzenie korzystniejszych niż obecne preferencji podatkowych na początkowym etapie funkcjonowania mikroprzedsiębiorstw.

Nie zmieni się więc nic w położeniu małych przedsiębiorców. Nie przeszedł projekt, jaki zakładał uzależnienie składek na ZUS od wielkości dochodu małej firmy przez cały okres jej działalności. Naliczanie mniejszych składek miało dotyczyć osób o dochodach mniejszych niż 5 tys. zł. na miesiąc. Więcej na ten temat w tekście „Małe firmy z nadzieją na mniejszy ucisk podatkowy”.     

Propozycja, którą nie zaakceptowała władza, byłaby naprawdę korzystna dla osób prowadzących mały biznes lub chcących dopiero wystartować ze swoim interesem. Wystarczy tylko nadmienić, że mali przedsiębiorcy o dochodach około 2-3 tys. zł są obecnie obciążeni składkami często przekraczającymi połowę ich zarobków. Ucisk fiskalny skłania do częstego zamykania swoich firm lub działalności w szarej strefie. Każdy na tym traci, łącznie z państwem, które teraz odrzuca korzystne naliczanie składek dla małych firm.

Rozwojowi drobnej przedsiębiorczości na pewno pomogłoby również jednolite rozliczanie składek na ZUS, PIT i NFZ i połączenie tego rozliczenia z dochodem przedsiębiorcy. Władza państwowa nie zaakceptowała również i tych rozwiązań.     

Władza skupiła się jedynie na poprawie sytuacji małych przedsiębiorstw na początkowym etapie ich działalności. Proponuje nie pobieranie pieniędzy od firm do 5 tys. przychodów przez pierwsze pół roku funkcjonowania. Przez następne dwa lata naliczanoby składkę na ubezpieczenie społeczne w oparciu o zarobki firmy.    

Już niebawem plan tzw. Ministerstwa Rozwoju zostanie oficjalnie podany do publicznej wiadomości. Zostanie zapewne w sposób propagandowy przedstawiony jako pomocna dłoń państwa, wyciągnięta w stronę przedsiębiorczości. W rzeczywistości niewiele zmieni się w funkcjonowaniu małych firm, które nadal będą obciążone wysokimi kosztami państwowymi. Z pewnością nie będzie to sprzyjało ich rozwojowi.

TeOkategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych