18 - 03 - 2017

Wątpliwości na korzyść państwa


Jeszcze niedawno temu wydawało się, że urząd skarbowy będzie rozstrzygał spory podatkowe z podatnikami na korzyść ludzi, co przewidywała obowiązująca od 1 stycznia 2016 r., ładnie nazwana zasada „In dubio pro tributario”. To znaczy „wydawało się” tym, którzy przepełnieni są wiarą w instytucje.

Chodzi o zdarzenia, w wyniku których dochodzi do sporu o stosowanie przepisów prawa przez urzędy skarbowe. Są one niejasne, a przede wszystkim jest ich dużo. Stąd już prosta droga do różnych interpretacji ich wykładni, z jednej strony przez państwo, z drugiej przez ludzi. Nowa zasada miała wszelkie spory interpretacyjne rozstrzygać na korzyść tych ostatnich.     

To teoria. W praktyce, jak można wyczytać z prasy, aparat państwowy nie uwzględnia opinii podatników. Nie robią tego w zupełności urzędy skarbowe. Z kolei sądy „prawie” w zupełności, gdyż tylko w nielicznych przypadkach przyznały rację podatnikom w sytuacjach spornych z urzędem skarbowym.

Skarbówka nie chce tworzyć precedensów. To logiczne postępowanie instytucji zajmującej się ściąganiem daniny i nie wiadomo dlaczego ktoś zakładał, że coś ma tu działać na korzyść ludzi. Co się zaś tyczy wyroków sądów. To oczywiście teza naciągana, ale ktoś mógłby powiedzieć, że to zmowa całego aparatu państwowego przeciwko podatnikom.

Czy w kontekście powyższego przekonywujące są jeszcze tezy o korzyściach wynikających z ograniczenia liczby przepisów w celu uproszczenia życia zwykłym ludziom? Tak, ale tylko z pozoru. Śmiem twierdzić, że nawet gdyby obowiązywał tylko jeden przepis prawno-podatkowy, to i tak wszystko byłoby rozstrzygane na korzyść aparatu państwowego. Sorry, ale to silny tworzy prawo, inaczej mówiąc – swoją interpretację życia w tworzonym przez siebie ustroju gospodarczym, politycznym czy jakimkolwiek innym.  

S.G.kategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Luty 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych