10 - 03 - 2017

Ofiary procesu pokojowego w Kolumbii


Pierwszego marca po południu tajna grupa „Anarquistas al Combate” zajęła budynek P Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w mieście Bogota w Kolumbii, wzywając społeczność studencką do wznowienia procesu autonomii i buntu w teorii i praktyce na terenie uczelni i poza uniwersytetem.

Zakapturzeni ludzie namalowali na ścianach budynku hasła i zdecydowanie potępili ponad 120 zamachów na liderów społecznych i obrońców praw człowieka, dokonanych w ciągu zaledwie 14 miesięcy na terenie całej Kolumbii. Zwrócono uwagę na zamachy polityczne, dokonane w kontekście rozmów pokojowych pomiędzy stroną rządową a lewicową partyzantką, jak podkreślono – dokonanych w sposób tchórzliwy przez paramilitarne ataki na bojowników społecznych.

23 lutego w Plaza Darío Betancourt odbył się „Festiwal Buntu i Pamięci”, mający na celu wzmocnienie wyobrażeń studentów na temat policyjnych ataków na studentów zrzeszonych w UPN oraz poprzedzenie narodowego marszu przeciwko nowemu kodeksowi policyjnemu, zatwierdzonemu na początku 2017 r. Na festiwalu krążył helikopter w odległości kilku metrów od wydarzenia.

Warto dodać, że 2 października 2016 r. Kolumbijczycy odpowiedzieli się w referendum przeciwko porozumieniu rządu z FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii, partyzantka działająca od 1964 r.). Referendum miało miejsce zaledwie kilka dni po oficjalnym podpisaniu porozumienia z partyzantami. Kolumbijczykom nie podoba się sytuacja, w której rozbrojone bojówki zyskują coraz większy wpływ na życie polityczne, a zbrodnie nie zostają przykładnie rozliczone.

Kolumbijczycy żyją w cieniu konfliktu zbrojnego od kilkudziesięciu lat. Przyjmuje się, że zginęło w nim ponad 260 tys. osób. Na terenie kraju działają lewicowe partyzantki leśne oraz oddziały paramilitarne. W konflikt zaangażowane są też oddziały państwowe, które wspierają oddziały paramilitarne w walce z partyzantką. Działanie grup społecznych w tym kraju nie zawsze jest na rękę wspomnianym grupom, stąd także zbrodnie na przedstawicielach zwykłej ludności.

TeO

Na podstawie: AnarchistNews.Orgkategorie: Protest, Świat,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych