01 - 03 - 2017

Jak to jest z tym bezrobociem?


Oficjalnie wygląda na to, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Stopa bezrobocia w liczbach, wprawdzie niemrawo, ale jednak już od kilku miesięcy maleje. Jakie są tego przyczyny?

Okazuje się, że bezrobocie spada nie dlatego, że jest coraz więcej pracy, ale dlatego, że spada liczba osób aktywnych zawodowo. Różne są tego przyczyny.

Pierwszą z nich jest na pewno proces starzejącego się społeczeństwa. Więcej osób przestaje być czynna zawodowo, mniejsza liczba osób czynnych zawodowo wchodzi na rynek pracy. Dodajmy, że ci, którzy wchodzą na rynek pracy, czyli mowa głównie o młodych osobach, wybiera emigrację w celach zarobkowych. To z pewnością obniża statystyki bezrobocia.

Mniejsze bezrobocie w statystykach jest także spowodowane rezygnacją niektórych bezrobotnych z długotrwałego poszukiwania pracy. Jeśli przez dłuższy czas nie mogą znaleźć pracy, po prostu nie wykazują w urzędzie swojej gotowości do podjęcia zatrudnienia. To chroniczne bezrobocie, które wymyka się statystykom, a jest rzeczywistym problemem społecznym.

Spadek liczby aktywnych zawodowo dotyczy też młodych matek. Państwowy socjal w postaci programu 500+ zachęcił młode kobiety do porzucenia pracy lub rezygnacji z jej poszukiwania. Jakie to będzie miało znaczenie dla pozycji zawodowej tych kobiet, jeśli w przyszłości będą szukały pracy? Być może państwo stworzy kolejny program socjalny, tym razem do podnoszenia kwalifikacji zawodowych matek, które nie będą mogły znaleźć zatrudnienia z racji swojej długotrwałej absencji na rynku pracy.

Konsekwencją wszystkich tych zmian nie jest niestety wyraźny wzrost płacy. Teoretycznie, im mniejsze bezrobocie, tym większe nakierunkowanie działań przedsiębiorstw na pozyskanie pracownika i utrzymanie go w firmie na jak najlepszych warunkach. Obecnie, choć bezrobocie spada, nie przekłada się to ani na wzrost zatrudnienia, ani tym samym na wyraźny wzrost płacy.

S.G.kategorie: Komentarze, Kraj, Pieniądze,
Grudzień 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
12
3456789
101112 13 14 15 16
17 181920212223
24252627282930
31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych