13 - 02 - 2017

Recenzja: Irene Spencer „Żona mormona”


Niesamowita historia życia kobiety, Amerykanki, która wychowana w społeczności mormonów – wyznawców Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich, została zdeterminowana do dzielenia losu jednej z żon poligamisty.

Należy zaznaczyć, że choć Kościół mormonów nie podziela od pewnego czasu wielożeństwa, a poligamistów ekskomunikuje ze wspólnoty, to jednak wielu nadal je praktykuje, nie przejmując się prawem czy zasadami Kościoła.

Grupa, która uznaje poligamię (oczywiście, jeśli mowa o wielożeństwie, to mąż może mieć nieskończoną ilość żon, nie żona mężów), zmuszona jest żyć z dala od „cywilizacji” i zamieszkiwać w swoich stanach-enklawach. Tak było w czasach młodości naszej bohaterki. Stan Utah był zamieszkiwany przez dużą populację mormonów. Tam zakładali swoje liczne kolonie, a następnie przenieśli się na tereny Meksyku, by unikać jurysdykcji amerykańskiej.

Trudno odgadnąć, co kierowało kobietami, które godziły się na los jednej z kilku czy kilkunastu żon. Czy była to naiwność, czy gorąca religijność, a może po prostu nieznajomość innej drogi życiowej? Na pewno wszystko po trochu. Jednak życie to skazywało je na ciągłe niedogodności zarówno materialne, jak i moralne.

Nasza bohaterka była matką trzynaściorga dzieci, którymi ciągle musiała się opiekować. Nie musiała pracować zawodowo. Mąż miał za zadanie zapewnić byt jej oraz pozostałym dziewięciu żonom. Sprawiało to, że był on nieobecny w domu, natomiast jeśli nawet przebywał w kolonii, dzielił czas między swymi wybrankami.

Życie kobiet było więc ciężkie ze względu na obowiązki, odległość dzielącą je od najbliższych z uwagi na zamieszkanie, jak i z powodu rozterek sercowych, by nie nazwać tego katuszami, wywoływanymi zazdrością o mężczyznę. Bo choć każda z kobiet miała wyznaczony swój dzień z mężem, ten dla ukarania potrafił jej ten dzień odebrać. Trudno się więc dziwić, że żony zazwyczaj nie żyły ze sobą w przyjaźni.

Czytając tę książkę trudno uwierzyć, że takie rzeczy dzieją się w Ameryce XX wieku. Pokazują one, jak religia potrafi determinować życie ludzi i sprawiać, że staje się ono dla nich męką. Na pewno wiele wnosi wiedzy o tym zamkniętym i niezrozumiałym świecie ortodoksyjnych mormonów.

F.N.kategorie: Książka,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych