09 - 02 - 2017

Pokochaj myśliwego, bo zabijanie jest pożyteczne


Dlaczego myśliwi tak bardzo chcą być lubiani? Nowelizacja ustawy o prawie łowieckim podziałała na nich jakby ze zdwojoną siłą i jeszcze mocniej chcą przekonać wszystkich dookoła, że ich działania są niezbędne. Ale powstaje kilka pytań.

Strzelanie sobie do bezbronnego zwierzaka tłumaczą „kontaktem z naturą i zdrowym trybem życia”. Swoiście pojmowany akt „kontaktu z naturą”, polegający na krwawej eliminacji jej fauny. To słowem wstępu.

Wspomnijmy, że człowiek w ekosystemie jest zagrożeniem, nie zwierzęta. Człowiek zachwiał ekosystemem i równowagą, m.in. ograniczył występowanie gatunków drapieżnych, które kontrolowały ilość gatunkową. To na argument myśliwych, że gdyby nie oni, to byłby problem z nadmiarem zwierzyny, i że natura sama się nie reguluje.

W ogóle „nadmiar zwierzyny” to ciekawe zagadnienie. Niby obecnie występuje, poza gatunkami drapieżnymi, ale myśliwi chwalą się, że prowadzą działania dokarmiające. Czy sami nie przyczyniają się w ten sposób do nadmiaru dzikich zwierząt, skoro natura nie może wyeliminować określonej ich liczby w sposób naturalny? Może chodzi o to, że jak więcej zwierzyny, to wzrasta szansa na odstrzał? 

Więcej, podają z dumą, że to dzięki zorganizowanemu łowiectwu na przestrzeni lat zwiększyła się populacja dzikich zwierząt. Ale jak to się ma do ich troski o szkody człowieka, wynikające z nadmiaru populacji dzikiej zwierzyny? W końcu na tym głównie zasadzają sens swojego istnienia. No to jest się czym chwalić, czy trzeba się martwić?

Inna sprawa, że nie potrzeba myśliwych, żeby dbać o zwierzynę w lasach. Znaleźliby się ludzie, którzy wykonywaliby te niekrwawe zajęcia, jak dokarmianie, hodowanie, utrzymywanie terenów na żer itp. Może nawet byliby w tym lepsi, bo nie działaliby z pasji do strzelania, lecz z miłości do zwierząt. 

Podsumowując. Zwolennikiem polowania nie jestem. Dla mnie to zwykłe bestialstwo. Zwolennicy strzelania do zwierząt mogą mieć swoje argumenty. Dlaczego jednak tak usilnie chcą przedstawić to krwawe zajęcie jako szlachetne spędzanie czasu, do tego w ramach „kontaktu z naturą”?

W.B.kategorie: Natura, Opinie,
Wrzesień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych