21 - 01 - 2017

Recenzja: Marek Wałkuski, „Ameryka po kawałku”


„Ameryka po kawałku” to kolejna po „Wałkowaniu Ameryki” książka Marka Wałkuskiego o Stanach Zjednoczonych. Dziennikarz Polskiego Radia przybliża w niej bardzo szeroką tematykę związaną zarówno z obyczajami, stylem życia Amerykanów, jak i miejscami, które warto odwiedzić.

Choć do opinii autora „Ameryki po kawałku” można mieć różne zdania i nie zawsze zgadzać się ze stawianymi przez niego jednoznacznie brzmiącymi tezami, na pochwałę zasługuje, że Marek Wałkuski już na wstępie zaznacza, iż książka mówić będzie o takiej stronie USA, która jest dla niego najbardziej znana, odkryta bezpośrednio i poznana.

Nie ukrywa, że opisuje w niej Amerykę w superlatywach, chcąc pokazać to, co mu się w tym kraju spodobało, co go urzekło. I czytając tę książkę faktycznie odnosi się wrażenie, że jest to bardziej wizja subiektywna, mniej obiektywne ujęcie pewnych kwestii, jak gdyby autor nie do końca chciał rozwinąć poruszone zagadnienia, przez co czytelnik może odczuwać pewien niedosyt informacyjny.

Być może jako dziennikarz autor powinien zachować większą bezstronność, na przykład opisując zagadnienia związane z polityką, nawet jeśli w swoich uwagach pragnie przekazać własne sympatie.

Z tego powodu książka ta, według moich odczuć, zaliczać się powinna raczej do gatunków pamiętnikarskich, aniżeli relacji w ścisłym tego słowa znaczeniu.

Pozostając jeszcze poniekąd w doborze sposobu, w jaki autor chciał wyrazić swoje myśli – rozciągłość tematyczna może być paradoksalnie również atutem tej pozycji. Szeroki wachlarz tematów jest z jednej strony podejściem ryzykownym w formie przekazu, ze względu na wspomniany „stronniczy” subiektywizm, brak wyczerpujących spostrzeżeń, ale i też dobrym, bo odkrywamy wiele nowych zjawisk.

Nie ma chyba jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło. Skoro bowiem książka ma skłaniać do przemyśleń, to gdzie o to najlepiej, jak nie na polu polemiki z autorem o sprecyzowanych poglądach?

Pozostając przy pozytywnych aspektach. Tematyka „Ameryki po kawałku” jest więc niezwykle rozległa, dzięki czemu czytelnik może poznać wiele różnorodnych kwestii związanych ze Stanami Zjednoczonymi. Predysponuje to tę książkę do kategorii tych ciekawszych opracowań dotyczących Stanów Zjednoczonych. Jest ona również napisana przystępnym językiem, co sprawia, że czyta się ją jednym tchem. Wpływ na to ma również przejrzysty podział tematyczny oraz pochylenie się nad mentalnością zwykłych Amerykanów.

Można traktować ją jako dobry przyczynek do głębszego poznawania w przyszłości mentalności Amerykanów i ich stylu życia. Dla entuzjastów USA i zainteresowanych tematyką amerykańską znajdzie się w niej kilka smaczków, rozjaśniających wiedzę o tym ciekawym pod wieloma względami kraju.

F.N.  kategorie: Książka,
Sierpień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych