18 - 01 - 2017

Zmiany w budżecie obywatelskim Lublina


Można pokusić się o stwierdzenie, że budżet obywatelski w Lublinie funkcjonował jak dotąd poprawnie. Zajdą jednak pewne zmiany w jego organizacji i dopiero czas pokaże, czy wyjdzie to mieszkańcom na dobre. Według planu ma być lepiej, gdyż w poprawki do zasad funkcjonowania budżetu obywatelskiego zaangażowali się zwykli ludzie.

Ze zmian podstawowych: na małe projekty zostanie przeznaczona suma między 25 a 300 tys. zł (wcześniej 50-500 tys. zł), na duże od 300 do 800 tys. (wcześniej 500 tys.-1,2 mln). Choć gołym okiem widać zmniejszenie kwoty, pomysłodawcy zmian uzasadniają, że będzie można przez to zrealizować większą liczbę projektów.

Trzeba jednak pamiętać, że mniejsze kwoty to mniejszy wpływ na kreowanie przestrzeni publicznej w szerszym wymiarze terytorialnym przez mieszkańców miasta. Można to raczej zaliczyć do skutków negatywnych, oczywiście z punktu widzenia zaangażowanych w działalność prospołeczną lublinian, którzy chcieliby decydować o większej liczbie spraw.

Ten aspekt prowadzenia polityki miejskiej pozostanie bardziej w gestii władz. Czy jest to swego rodzaju tama prawna postawiona przez instytucje przed jeszcze bardziej zaangażowanym społeczeństwem? Można to w ten sposób interpretować w szerszym kontekście, na gruncie naturalnej linii podziału interesów: kompetencje władzy kontra rozwój społeczeństwa obywatelskiego.

Konsekwencją powyższego jest przesunięcie funduszy z projektów dużych do małych w wielkości 1 mln zł. Na realizację małych projektów będzie 9 mln zł, na duże 6 mln zł.

Jeszcze większe przesunięcie akcentu na realizowanie projektów mniejszych powinno nastąpić w wyniku kolejnej zmiany, która zakłada stałą kwotę 150 tys. zł dla każdej dzielnicy na realizację jednego pomysłu. Miejscowa władza tłumaczy, że w ten sposób mogą zostać zrealizowane nie tylko te projekty, które wybrano w głosowaniu, ale także te w każdej dzielnicy, jakie nie przekraczają kwoty 150 tys. zł. Jednak przekroczenie tej sumy również w przypadku innych projektów oznaczać będzie brak ich realizacji. Dlatego mogą być dzielnice, gdzie budżet obywatelski nie będzie wprowadzany.

Proponowana lista zmian jest jeszcze konsultowana, a miejscowy ratusz czeka na opinie w tym temacie do końca stycznia. Czwarta edycja lubelskiego budżetu obywatelskiego w zasadzie więc już się rozpoczęła – od wprowadzania nowych zasad jego funkcjonowania. W marcu zacznie się etap składania projektów od mieszkańców, w październiku będzie można oddać swój głos na realizację któregoś z nich.

S.G.kategorie: Komentarze, Region,
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych