16 - 01 - 2017

Roboty odbierają pracę człowiekowi


Jak bardzo w przyszłości roboty zastąpią człowieka w pracy? Czy robotyzacja jest procesem nieuniknionym? Wydaje się, że te pytania będą coraz częściej zadawane, szczególnie że tzw. rynek będzie szukał wszelkich możliwych sposobów na zapewnienie zysków firmom i państwom go nadzorującym.  

Kilka rzeczy jest prostych w zrozumieniu – robotyzacja to zarówno efekt deficytu pracowników w krajach uprzemysłowionych, jak i chęć instytucji finansowych do zapewnienia sobie stałego zysku przy minimalizacji kosztów pracy. Państwo może jedynie wtórować tym rozwiązaniom, choć urzędnicy będą mieli o tyle trudniej od finansistów, że muszą liczyć się z ewentualną eskalacją problemów społecznych powodowanych wzrostem bezrobocia. Bo społeczeństwo się starzeje, a na dodatek część ludzi będzie można zastąpić maszynami. Tak więc dochodzą kwestie związane ze szkoleniami, które dostosują pracownika do nowych warunków. Doświadczenie jednak pokazuje, że bezrobocie dla państwa nie jest problemem, jeśli wpływy do budżetu będą zgodne z kalkulatorami urzędników.    

Na chwilę bieżącą, przy obecnym poziomie rozwoju technologicznego, nie istnieje możliwość masowej automatyzacji. Ale ten trend będzie się stopniowo odwracał wraz z rozwojem technologicznym. Obecnie o robotyzacji wielki biznes mówi w kontekście ubytku pracowników, czego przyczyną jest niski przyrost naturalny w krajach rozwiniętych przemysłowo. Dopiero na tym gruncie nadmienia, że konieczne jest również podniesienie efektywności pracy, tak aby „utrzymać obecne tempo wzrostu gospodarczego”.     

Inaczej mówiąc, robotyzacja, czyli zastępowanie człowieka maszyną, wpisuje się w schemat funkcjonowania nienasyconej gospodarki korporacyjnej – zyski przede wszystkim, człowiek na drugim miejscu.   

TeOkategorie: Opinie,
Lipiec 2018
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1
2345678
9101112131415
161718 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych