11 - 01 - 2017

Prywatne karetki bez uznania państwa


Działające sprawnie prywatne ratownictwo medyczne nie jest wiele warte dla obecnej władzy państwowej. Projekt nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym może doprowadzić do likwidacji niepublicznych ambulansów, gdyż zakłada wsparcie z budżetu tylko jednostek z minimum 51 proc. udziałem własności Skarbu Państwa.

Przeciwko tym rozwiązaniom protestują m.in. ratownicy prywatnych karetek. Podkreślają, że zmiany w prawie doprowadzą do likwidacji niepublicznych ambulansów i utraty pracy przez wielu ratowników, którzy niechętnie patrzą na ewentualne podjęcie pracy w podmiotach państwowych. Prywatne stacje pogotowia realizują dzisiaj 32 proc. wszystkich zawartych z NFZ umów.  

Zamieszanie wokół nowych rozporządzeń jest kuriozalne, ponieważ państwo atakuje system sprawnie działających niepublicznych podmiotów medycznych. Prywatne ratownictwo może pochwalić się wprowadzeniem do Polski nowych rozwiązań technicznych w karetkach i procesie organizacyjnym ich funkcjonowania, przyjętych dzisiaj jako norma. Mowa o aparaturze do automatycznego ucisku klatki piersiowej, a w kwestii organizacji – dyspozytorni i namierzaniu karetek. Przeciwko ponadpowiatowym dyspozytorniom pogotowia oponowali kiedyś urzędnicy. Dziś opiera się na nich system ratownictwa.

Nowelizacja ustawy państwowej zakładała również usunięcie z ratownictwa zespołów medycznych typu „S” i zastąpienie ich zespołami typu „P”, w skład których wchodzą tylko ratownicy medyczni. Zespół „S” to karetki z lekarzem medycyny ratunkowej lub anestezjologiem. Wiele prywatnych karetek dysponowało takim zespołem. Zamysł ten spotkał się z protestem środowiska medycznego, dlatego postanowiono, że karetka z lekarzem będzie dojeżdżać do skomplikowanych zdarzeń. Udało się to osiągnąć dzięki staraniom i naciskom jednej z prywatnych firm pogotowia, która chce wprowadzić to rozwiązanie w formie próbnej.

Choć system ratownictwa medycznego – jak i cała służba zdrowia – są pod kontrolą państwa, trudno wytłumaczyć chęć szkodzenia prywatnemu lecznictwu, które radzi sobie bardzo dobrze w sferze niesienia pomocy medycznej.

S.G.kategorie: Komentarze, Kraj,
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych