01 - 07 - 2013

Muzyczny hołd dla „Jędrusiów” (relacja + foto)


Ponad 60 osób zgromadził koncert Muzyczny hołd dla „Jędrusiów”, który w naszym i nie tylko naszym odczuciu okazał się wyjątkowo udaną patriotyczną inicjatywą. Świetny występ zaliczyła Nordica, a rangę wydarzenia zdecydowanie podniósł swoją obecnością Pan Stefan Świerczek „Lew”, żołnierz oddziału „Jędrusie”, którego wspomnienia i zaśpiewanie hymnu „Jędrusiów” na zakończenie imprezy były niezwykle poruszającym doświadczeniem dla wszystkich uczestników koncertu.

Cała impreza została pomyślana w taki sposób, aby za pośrednictwem muzyki spopularyzować wiedzę o „Jędrusiach”, polskich partyzantach walczących z hitlerowskim okupantem, wśród mieleckiej społeczności, z akcentem na mielecką młodzież. Jeśli nasze wizyty w szkołach, wszystkie te plakaty na mieście, reklama elektroniczna czy nieodpłatne wsparcie lokalnych i regionalnych portali czy instytucji nie przełożyły się na frekwencję, to jesteśmy pewni przynajmniej tego, że wiele osób dowiedziało się lub odświeżyło na nowo wiedzę o polskich bohaterach – „Jędrusiach”.

Muzyczny hołd dla „Jędrusiów” rozpoczynamy z kilkuminutowym opóźnieniem robiąc ukłon w stronę osób, które się spóźniły. Następnie, osoba powiązana z portalem Społeczni.net dokonuje wprowadzenia w tematykę koncertu, podkreślając, że hołd „Jędrusiom” oddajemy dziś nie tylko poprzez warstwę muzyczną, ale w szczególności poprzez samą obecność na tym występie.

Następuje sam występ, który oczywiście trudno streścić w słowach, gdyż wrażenia dotykające sfery emocjonalnej często są kwestią indywidualną. Jednakże dla osób, które nie mogły z jakichś określonych powodów zawitać w sobotę do Samorządowego Centrum Kultury, mamy dobrą wiadomość – cały występ został zarejestrowany przed administratora bloga To.Mielec.Pl. Jest więc dostępny w Internecie.

Z naszej perspektywy chłopaki z Nordici dali świetny występ. Oprócz swoich utworów autorskich zaprezentowali kilka starszych kawałków innych kapel, w tym kultową piosenkę „Janek Wiśniewski padł” czy „Myśmy rebelianci”, które znakomicie wkomponowały się w przesłanie Muzycznego hołdu dla „Jędrusiów”.

Kulminacyjnym momentem koncertu stało się niezwykle poruszające wystąpienie na jego zakończenie jednego z żołnierzy „Jędrusiów”, Pana Stefana Świerczka ps. Lew, na którego patrzyliśmy z nieskrywanym podziwem, mając na względzie fakt, iż Pan Stefan Świerczek ma już 90 lat, a zachowuje niezwykłą witalność.

Jeden z ostatnich żyjących „Jędrusiów” podziękował za zaproszenie na koncert oraz pogratulował zespołowi udanego występu. Następnie podzielił się z nami kilkoma wspomnieniami z okresu walk z Niemcami, m.in. opowiadając o tym, jak był ranny podczas akcji „Burza” czy wspominając, że razem z kolegami z oddziału tworzyli własną kulturę.

Gdy przez Pana Stefana Świerczka przemawiała grzeczność, gdyż sam stwierdził, że to nie czas i miejsce na jego wspomnienia, prawda jest taka, że wszyscy zgromadzeni w sali SCK mogliby słuchać wspomnień Pana Stefana godzinami.

Oddaniem hołdu dla „Jędrusiów” było powstanie wszystkich uczestników koncertu, podczas gdy Pan Stefan Świerczek odśpiewał (!) hymn „Jędrusiów” autorstwa Zbigniewa Kabaty ps Bobo. Po tym wystąpieniu, które dodało niebywałej rangi całej inicjatywie, wiele osób nie kryło wzruszenia i jednocześnie podziwu dla tego człowieka. A i z pewnością u niejednego uczestnika tego występu pojawiła się refleksja rodząca uznanie dla wszystkich tych, którzy na przestrzeni wieków oddawali życie za naszą narodową wolność.

Na zakończenie serdeczne słowa podziękowania dla Wszystkich Obecnych, jak i tych, którzy wspierali nas duchem i reklamowali ten występ we własnym zakresie. Patriotycznemu Mielcowi i Ruchowi Patriotycznemu za reklamę, lokalnym mediom za obecność i wsparcie medialne, pracownikom SCK za dobrą pracę.

Pozdrowienia dla reprezentantów Narodowego Rzeszowa, którzy również zawitali na występ oraz Pana Roberta z GRH im. Władysława Lisa, od którego czekamy na dokładną informację dotyczącą planowanej przez jego grupę inscenizacji historycznej rozbicia przez „Jędrusiów” więzienia gestapo w Mielcu 29 marca 1943 roku.

Blog Mielczanie.Wordpress.Com nie zostanie zamknięty. Będzie żył nadal i w tym miejscu prośba do Państwa – jeśli dysponujecie Państwo ciekawymi materiałami, artykułami czy książkami odnośnie „Jędrusiów” prosimy o kontakt, a wszystko co zostanie do nas przesłane zostanie opublikowane w Internecie.

Pamięć Bohaterom!kategorie: Inicjatywy narodowe,
Kwiecień 2019
Pn Wt Śr Cz Pi So Nd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Wszelkie prawa zastrzeżone (C) Portal Inicjatyw Oddolnych